Visszakapja régi pompáját a Szent Jupát

A Balaton északi partján szerdán vízre bocsátották a Szent Jupát vitorláshajót, amit egy éven belül teljeskörűen restaurálnak abból az alkalomból, hogy 2025 szeptemberében lesz negyven éve, hogy Föld körüli útjára indult – közölte a Mathias Corvinus Collegium és a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum az MTI-vel szerdán.

KözéletMW 2024. 09. 05. csütörtök2024. 09. 05.

Kép: Fa Nándor magyar hajótervező és -építő, óceáni szólóvitorlázó és Gál József vitorlázó a révfülöpi kikötőben, a Szent Jupát vízrebocsájtásánál , Fotó: Veszprém Megyei Napló/Nagy Lajos , Forrás: MW

nl20240904rvfulopszentjupat13
Fa Nándor magyar hajótervező és -építő, óceáni szólóvitorlázó és Gál József vitorlázó a révfülöpi kikötőben, a Szent Jupát vízrebocsájtásánál
Fotó: Veszprém Megyei Napló/Nagy Lajos Forrás: MW

A legendás hajót, amellyel Fa Nándor és Gál József megkerülték a Földet, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) és a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum együttműködésének eredményeként tették vízre Révfülöpön. 

A múzeum relikviája 1985-ben nemcsak a vitorlázás, de a kitartás és az emberi küzdeni akarás szimbólumává vált, miután Fa Nándor és Gál József – első magyarokként – megkerülték a 31 láb hosszú vitorlással a Földet

 – idézték fel a közleményben. A legendás hajót egy éven belül teljeskörűen restaurálják annak érdekében, hogy a negyvenéves jubileumra "teljes pompájában" tündökölhessen.

Fa Nándor és Gál József örökre beírták a nevüket a hazai és nemzetközi hajózás történetébe azzal, hogy teljesítették Föld körüli útjukat a kenusok védőszentjéről elnevezett hajóval. A két bátor kalandor a vitorlázók Mount Everestjének tartott Horn-fokon is sikerrel átkelt

– idézték fel. 

Ez is érdekelhet

A Szent Jupát a hazatérése után rövid ideig a Balatonon maradt, mialatt Fa Nándor és Gál József egy alapítványt hozott létre a megőrzésére. Ez az alapítvány 1996-ban a Közlekedési Múzeumnak adományozta a Balaton-31 típusú vitorláshajót, amelyet 2001-től a múzeum városligeti épületében, a Hírességek Csarnokában állították ki. Öt évvel később, az épület elbontását követően a műtárgyat valamennyi irányadó műtárgyvédelmi feltételnek megfelelve - megfelelő hőmérséklet, páratartalom és fényvédelem biztosításával – őrzött bérraktárban helyezte el a múzeum – ismertették. 

A tájékoztatás szerint 2024 szeptemberében a Szent Jupát ismét megtekinthető a Mathias Corvinus Collegium (MCC) révfülöpi központjában. 2025 tavaszára a két intézmény együttműködésének, valamint Fa Nándor szakmai támogatásának és iránymutatásának köszönhetően a múzeum műtárgya teljes körű restaurálást és hosszú távú állagmegóvást kap, hogy ismét elérhető legyen az érdeklődők számára.

 Új szolgálatában bemutatja a magyar – különösképpen a balatoni – hajózást, vitorlázást, valamint hozzájárul a fiatalok tehetséggondozásához. Kitértek arra is, hogy 2025 szeptemberében lesz 40 éve, hogy a hajó megkezdte lenyűgöző körútját. A jubileumi évben a múzeum és az MCC 700 napos programsorozatot kezd, melynek keretében szeretnék bemutatni a hajózás, a balatoni vitorlázás, és az emberi teljesítmény lebilincselő momentumait a felnövekvő generáció számára. 

A Szent Jupátot – restaurálását követően – az MCC Cholnoky Jenő Gyermek- és Ifjúsági Kikötő Diáktáborban állítják ki.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek