Közélet
A magyar erdők kezelése és gyarapítása során a klímaváltozáshoz való alkalmazkodást kell a középpontba állítani, amely erdeink egyik kiemelkedő élőhelyeként a bükkös erdőkben jelenti a legfontosabb feladatot a szakemberek számára – mondta az Agrárminisztérium (AM) erdőkért és földügyekért felelős államtitkára a tárca közleménye szerint kedden Budapesten, a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából rendezett erdészeti konferencián.
Kép: A legtöbb előrejelzés szerint a klímaváltozás a bükk élőhelyeit jelentősen érinti, Fotó: encierro, Forrás: shutterstock
A közlemény szerint „A bükk és a bükkösök Magyarországon – egy különösen veszélyeztetett fafaj és társulásainak perspektívái” című konferencia és könyvbemutató megnyitóján Zambó Péter hangsúlyozta, a bükk a magyar erdők meghatározó fafaja, amely a klímaváltozás hatásait pontosan jelzi. Mind az ország faanyagszükségletének ellátása, mind a gazdálkodói bevételek szempontjából kiemelten fontos fafajról van szó, amelynek jövője veszélyben van, ha nem cselekszenek időben – figyelmeztetett az államtitkár.
Zambó Péter kiemelte, a gazdasági mellett Magyarországon a bükkösöknek kiemelkedő természetvédelmi jelentősége van. A bükkösök térfoglalása országosan 6 százalék, amely a védett és Natura 2000 területeken azonban már 12 százalékra nő, az erdőrezervátumok esetében pedig eléri a 30 százalékot .
Mivel a legtöbb előrejelzés szerint a klímaváltozás a bükk élőhelyeit jelentősen érinti, a hazai bükkösök fenntartása erős összefogást igényel: a kutatói hálózatok, a gazdálkodók és a természetvédelem összehangolt munkájára van szükség, hogy az erdeink változatossága és a turizmus szempontjából is jelentős fafaj élőhelyei fennmaradjanak.
Ezen a területen fontos és a tudatos erdőkezelési munka eredménye, hogy az elmúlt időszakban jelentősen nőtt az idős, száz évnél öregebb bükkösök aránya, amelyek különösen változatos élőhelyet jelentenek.
Az államtitkár hangsúlyozta, az Agrárminisztérium erdőtervezési szakemberei a jövő erdeivel kapcsolatos célkitűzések megfogalmazásakor azokra a kutatási eredményekre támaszkodnak, amelyek a több mint 100 szakember munkája eredményeként létrejött új szakkönyvben a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából megjelentek.
"Biztos vagyok abban, hogy a bükk-monográfia az erdőkezelők és természetvédők számára egyaránt a jövő hasznos ismeretforrása lesz, és hozzájárul a klímaváltozás hatásainak mérsékléséhez, a bükkösök minél teljesebb arányú megőrzéséhez" - mondta Zambó Péter az AM közleménye szerint.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu