Rekordösszegért kelt el a Titanic túlélőit megmentő Carpathia kapitányának ajándékozott zsebórát

Rekordösszegért árverezték el Angliában azt az arany zsebórát, amelyet a Carpathia utasszállító hajó kapitányának ajándékozott az 1912-ben elsüllyedt Titanic három leggazdagabb utasának özvegye a túlélők megmentéséért.

KözéletMW 2024. 11. 24. vasárnap2024. 11. 24.

Kép: Arthur Rostron százados és az RMS Carpathia (Cunard) tisztjei , Fotó: ANN RONAN PICTURE LIBRARY, Forrás: Photo12 via AFP

Arthur Rostron, Carpathia, kapitány, zsebóra, Titanic, árverés
Arthur Rostron százados és az RMS Carpathia (Cunard) tisztjei
Fotó: ANN RONAN PICTURE LIBRARY Forrás: Photo12 via AFP

A dél-angliai Southamptonból New Yorkba tartó Titanic – a legnagyobb mozgó tárgy, amelyet emberi kéz addig alkotott – 1912. április 15-re virradóra ütközött jéghegynek a kanadai Újfundland partjaitól 640 kilométerre.

A Titanic oldalán az ütközés 91 méter hosszú léket ütött, és a hajó két és fél óra alatt elsüllyedt, 2223 utasa és tengerésze közül 1517-et magával rántva a hullámsírba.

Titanic, zsebóra, kapitány, árverés, Carpathia, Rostron
A Carpathia a Titanic elsüllyedése után másfél órával ért a történelem addigi legsúlyosabb hajószerencsétlenségének helyszínére
Fotó: Omar Marques / Anadolu via AFP

A Titanic vészjelzéseit a New Yorkból Fiuméba – a mai Rijekába – tartó Carpathia rádiótávírásza fogta, és riasztotta a hajó brit kapitányát, Arthur Rostront, aki az utat megszakítva a több mint 100 kilométerre lévő, süllyedő Titanic felé indult.

A Carpathia a Titanic elsüllyedése után másfél órával ért a történelem addigi legsúlyosabb hajószerencsétlenségének helyszínére, de így is 706 túlélőt a fedélzetére vett és visszaindult velük New Yorkba.

Arthur Rostron lovagi érdemrendet kapott tettéért

Rostront a mentőakcióért az akkori brit uralkodó, V. György király a Sir előnév viselésére jogosító lovagi rangra emelte, az Egyesült Államok pedig a polgári személyeknek adható legmagasabb amerikai kitüntetéssel, a Kongresszusi Aranyéremmel ismerte el a Carpathia kapitányának hőstettét.

A Titanicon utazott három igen vagyonos amerikai üzletember, John Jacob Astor – a hajó leggazdagabb utasa –, valamint John Thayer és George Widener nagyvállalkozó is. Mindhárman életüket vesztették a szerencsétlenségben, de feleségeik megmenekültek, és Astor özvegye hármuk nevében nem sokkal később egy 18 karátos aranyból készült Tiffany & Co. zsebórát ajándékozott a Carpathia kapitányának.

Ezt az órát bocsájtotta árverésre a Henry Aldridge & Son nevű patinás angliai aukciós ház, amely a Titanichoz kötődő, legálisan forgalomba kerülő eredeti emléktárgyak avatott értékbecslőjeként is világhírnévre tett szert.

A Carpathia kapitányának ajándékozott zsebóra 1,56 millió fontért (760 millió forintért) kelt el; a vevő egy meg nem nevezett amerikai gyűjtő.

A Henry Aldridge & Son hangsúlyozta a licitről ismertetett vasárnapi tájékoztatásában, hogy ez volt az eddigi legnagyobb összeg, amelyet Titanic-emléktárgyért árverésen valaha kifizettek.

Ez is érdekelhet

Az előző aukciós rekordot is egy arany zsebóra állította be: ez az óra John Jacob Astor személyes tulajdona volt, és akkor találták meg ruházatában, amikor holttestét néhány nappal a katasztrófa után kiemelték az óceánból.

A Waltham típusú zsebórát is a Henry Aldridge & Son aukciós ház árverezte idén áprilisban, és a 150 ezer fontról induló licit 1,175 millió fontnál állt meg.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek