Közélet
Visszatérhetett természetes élőhelyére a Budakeszi Vadaspark mentőhelyén gondozott egyik vadmacska – tájékoztatta az intézmény kedden az MTI-t. Szerénke egyike annak a három elárvult állatnak, amelyet a szakemberek június 5-én fogadtak be, a másik két vadmacskát a tervek szerint tavasszal engedik szabadon.
Kép: Hunting camera, Forrás: Budakeszi Vadaspark/ Facebook-oldala
A három vadmacskát a vadaspark emberektől elszeparált mentőhelyén gondozták. Az állatok a gondozójukkal csak az etetések és a takarítás idejére találkoztak, és mivel közösen nevelkedtek, sok természetes viselkedésformát tudtak begyakorolni egymással – írták.
Hozzátették, a körülmények miatt az állatok elég vadak maradtak a természetben való túléléshez, és miután táplálékukra már maguk vadásztak, 2024 októberében megkezdődött a természetbe való visszaszoktatásuk.
A Szerénke nevű vadmacskát, amely viszonylag rövid időt töltött fogságban, a Budakeszi Vadaspark és a nemzeti parkok szakemberei féléves gondozás után megtalálásának helyszínén, úgynevezett durva elengedési módszerrel, szállítóládából engedték vissza a természetbe november 21-én.
Az elengedés helyszínén szaporodó vadmacskaállomány él, így a szakemberek szerint minden körülmény (búvó- és táplálkozóhely) adott arra, hogy az állat boldoguljon a szabadban.
A másik két állatot, Merlint és Lukréciát „puha” elengedési módszerrel, úgynevezett repatriáló ketrec segítségével a tervek szerint 2025 tavaszán engedik majd vissza a természetbe.
Kiemelték, hogy
a vadmacska Magyarországon 1974 óta védett állat, a faj 1987-es felmérése óta a populációban és elterjedésében is csökkenést figyeltek meg.
Az állatot veszélyeztető tényezők között említették az erdők feldarabolódását és bolygatását, a házi macskákkal történő hibridizációt, a táplálékért és az élőhelyért folytatott versenyt, valamint a „kivadult” macskák által terjesztett betegségeket.
A fajmegőrzési program eredményeként ez a védett faj a társadalomban is egyre nagyobb figyelmet kap - jelezték, emlékeztetve arra, hogy az idén a vadmacska lett az év emlős állata.
A Budakeszi Vadaspark holisztikus szemlélettel védi a fajt, ez a szemléletformálás mellett a gondozás és kutatás területeire is kiterjed. A fajmegőrző munkát 2021-től szakmai együttműködés segíti, amelyben a Pilisi Parkerdő Zrt., a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság és a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. a vadaspark partnere – áll a közleményben.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu