Közélet
A rendszeres megébredés hajnali három és négy óra között nem más, mint a farkasóra jelensége.
Kép: Sokan küzdenek különféle alvásproblémákkal, Fotó: amenic181, Forrás: shutterstock
Sajnos sokan küzdenek különféle alvásproblémákkal: vannak, akiknek az elalvás megy nehezen, mások pedig többször felébrednek az éjszaka közepén, és nem tudnak visszaaludni. Ezek gyakoriak lehetnek, azonban ha rendszeresen hajnali 3 és 4 óra között ébred fel, akkor a szakértők szerint azért a hormonok a felelősek – olvasható a Mindmegette cikkében.
A hajnali 3 és 4 óra közötti időszakot, kicsit misztikusan farkasórának is nevezik, ami abból ered, hogy rajtunk kívül ilyenkor csak a farkasok vannak ébren – írja a Brigitte. A hajnali ébrenlétről a hormonszintünk tehet, egészen pontosan a melatonin, a szerotonin és a kortizol kölcsönhatása zavarja meg az álmunkat. A melatonin „alvás hormonként” ismert, ami sötétben szabadul fel, és ami ezután a „jó közérzet hormonjává”, szerotoninná alakul. A kortizol pedig stresszhatásra emelkedik meg a szervezetben.
Hajnali 3 óra körül a testhőmérsékletünk alacsonyabb, a melatoninszint magas, a kortizol- és szerotoninszintünk pedig alacsony. Ebből következik, hogy ilyenkor hiányzik a kortizol stresszoldó és a szerotonin hangulatjavító hatása. Ha a hormonháztartásunk felborul, akkor könnyen felébredünk.
Közélet
Az eredeti cikk ITT olvasható!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu