November: az idei volt a második legmelegebb a feljegyzések kezdete óta

Az idei volt a második legmelegebb november a feljegyzések kezdete óta az Európai Unió klímaváltozást figyelő szolgálatának (C3S) jelentése szerint, és az is kiderül belőle, hogy az idei lehet az első olyan év, amelynek átlaghőmérséklet-emelkedése meghaladja az 1,5 Celsius-fokos küszöböt.

KözéletMW 2024. 12. 10. kedd2024. 12. 10.

Kép: A felszíni globális hőmérséklet 2024 novemberében átlagosan 14,1 Celsius fok volt

november, meleg
A felszíni globális hőmérséklet 2024 novemberében átlagosan 14,1 Celsius fok volt
Forrás: Shuttterstock

A felszíni globális hőmérséklet 2024 novemberében átlagosan 14,1 Celsius-fok volt, ami 0,73 Celsius-fokkal haladja meg az 1991 és 2020 közötti évek átlagát. Emellett az idei november 1,62 Celsius-fokkal melegebb volt az iparosodás kezdete előtti szintnél. A feljegyzések kezdete óta a 2023-as volt a legmelegebb november – közölte a berlini székhelyű Copernicus klímaváltozási szolgálat (C3S) jelentése, amelyet műholdak, hajók, repülők és időjárási állomások világszerte gyűjtött adatainak elemzésével készített.

meleg november
A novemberi hőmérsékleti adatok világszerte nagy eltéréseket mutattak Fotó: Shutterstock

Az év 11 hónapja adatainak feldolgozása után minden jel arra mutat, hogy a 2024-es esztendő új rekordot állíthat be: az eddig jegyzett legmelegebb esztendő lehet, meghaladva így azt az 1,5 százalékos felmelegedési küszöböt, amelyet a 2015-ös párizsi megállapodás országai meghatároztak.

Ez nem jelenti a párizsi megállapodás megszegését, de azt igen, hogy az ambiciózus éghajlatvédelmi intézkedések sürgetőbbek, mint valaha

– hangsúlyozta Samantha Burgess, az ügynökség igazgatóhelyettese.

A novemberi hőmérsékleti adatok világszerte nagy eltéréseket mutattak. Az európai kontinensen az átlaghőmérséklet 5,14 Celsius-fok volt, 0,78 Celsius-fokkal az 1990 és 2020 közötti évek átlaga fölött. 

Ezzel az idei nem került be a tíz legmelegebb november közé Európában. Oroszország északi részén és Délnyugat-Európában a hőmérséklet meghaladta az átlagot, Európa délkeleti részén viszont elmaradt attól.

Ez is érdekelhet

Kanada keleti részén, az Amerikai Egyesült Államok középső és keleti térségében, Mexikó legnagyobb részén, Északnyugat-Afrikában, Kínában, Pakisztánban és Ausztráliában az átlagosnál melegebb volt novemberben.

Ugyanakkor az Egyesült Államok nyugati részén, Észak-Afrika egyes régióiban, az Oroszország távol-keleti részén és az Antarktisz legnagyobb részén jóval átlag alatti hőmérsékletet mértek.

A Copernicus a novemberi globális csapadékmennyiséget is megvizsgálta

Nyugat- és Közép-Európa nagy részén, az Egyesült Államok délnyugati részén, Mexikóban, Chilében és Brazíliában, Afrika északkeleti részén, Közép-Ázsia egyes részein, Kína délkeleti részén és Dél-Afrikában az átlagosnál kevesebb volt a csapadék.

Átlagon felüli csapadékot mértek viszont Izland nyugati részén, Nagy-Britannia déli részén, Skandinávia északi részén, a Balkán déli részén és Görögországban, valamint Spanyolország keleti felén és Kelet-Európa nagy részén. A Csendes-óceán nyugati részén tájfunok okoztak heves esőzéseket és pusztítást, különösen a Fülöp-szigeteken.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek