Ritka madár: kékes rétihéját láttak a Kígyósi-puszta felett

November közepén egy idős hím kékes rétihéját figyeltek meg a Körös–Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai a Kígyósi-puszta Nagy-csattogó területrészén. A ritka madár nálunk csak téli vendég, nem költ Magyarországon.

KözéletMW 2024. 12. 05. csütörtök2024. 12. 05.

Kép: kékes rétihéja

hz50107
kékes rétihéja
Forrás: Leemage via AFP

A nemzeti park honlapján olvasható beszámoló szerint a ritka madár alacsonyan repülve fürkészte a gyepet, zsákmány után kutatva. A nagy kiterjedésű gyepterületek kisebb-nagyobb facsoportokkal és erdőkkel, kiváló táplálkozóhelyet biztosítanak ennek a téli vendégnek is – írta a beol.hu.

ritka madár
A ritka madár októbertől áprilisig tartózkodik Magyarországon Fotó: Cordier Sylvain / Hemis via AFP

A kékes rétihéja a Kárpát-medence kivételével szinte egész Európában költ, Ázsiában egészen Kamcsatkáig, Mongóliáig tart az elterjedése. Főként gabonatáblákban költ, ahol a fészek a mezőgazdasági munkák miatt gyakran veszélybe kerül. Nálunk jellemzően téli vendég, októbertől egészen áprilisig megfigyelhető. Főként kisemlősökkel, hüllőkkel, rovarokkal és békákkal táplálkozik. A gyepek felett alacsonyan repülve keresi táplálékát.

Testhossza 43–55 centiméter, a hímek tömege 300–400 gramm, a tojóké 400–600 gramm, a szárnyfesztávolságuk pedig 100–120 centiméter. A hím alapszíne világosszürke, hasi része fehér, vöröses sávokkal, szárnyvégei feketék. A tojó alapszíne halványbarna, csíkozott és fehér farkcsíkja van. A testük karcsú, apró a fejük, a szárnyak és a faroktollak hosszúak.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek