Közélet
Az éghajlatváltozás hatásait vizsgáló nemzetközi expedíció indult kedden Új-Zélandról a Déli-sarkra, a Ross jégselfhez – jelentette be az új-zélandi Országos Víz- és Légkörkutató Intézet (NIWA).
Kép: Az expedíción ausztrál, indiai és európai tudósok is részt vesznek, Fotó: zhukovvvlad, Forrás: shutterstock
A nemzetközti expedíció 38 tudósból álló kutatócsoportja az RV Tangatoa kutatóhajó fedélzetén hajózott ki Wellingtonból. Az új-zélandi hajónak ez már a 16. útja a Déli-sarkra, de ezúttal minden korábbinál délebbre merészkedik, egészen a Ross jégselfig – számolt be róla közleményében a hajót üzemeltető NIWA.
Az expedíción ausztrál, indiai és európai tudósok is részt vesznek. A kutatócsoport várhatóan február végén tér vissza Wellingtonba.
A tudósok azt vizsgálják, hogy a klímaváltozásnak milyen hatásai észlelhetők az Új-Zélandtól több mint 3500 kilométerre lévő antarktiszi Ross-tengeren, illetve hogy ezek a változások milyen hatással vannak a Föld többi részére – mondta el Craig Stevens, az expedíció társvezetője.
Az expedíció egyik fontos célja a hő-, só- és oxigénszint változásait figyelő, tengerfenékre rögzített műszerek karbantartása
– számolt be róla Stevens, megjegyezve, hogy olyan vizekre hajóznak, amelyeken érzékelhető a változás, amit a folyamatosan eltűnő jégtakaró okoz.
Közélet
Denise Fernandez, az expedíció másik társvezetője hozzáfűzte, hogy az útvonaluk mentén elhelyezett műszerek által rögzített adatok segítségével elemzik a sarki óceán változásának kritikus jeleit, és térképezik fel a térség páratlan biológiai sokszínűségében bekövetkezett változásokat.
Fernandez a vállalkozással kapcsolatban kiemelte, hogy miközben a műholdak értékes adatokat nyújtanak a térségről, a modellekkel pedig szimulálni lehet az óceánban zajló folyamatokat és körforgást, mégis kulcsfontosságú, hogy közvetlenül az érintett környezetben végezzenek fizikai méréseket.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu