Hatalmas, 15 millió éves tó rejtőzik az Antarktisz jégtakarója alatt (videó)

A Vosztok-tó az Antarktisz jege alatt rejtőző mintegy négyszáz másik tó legnagyobbika, ami a földi édesvízkészlet egyik legjelentősebb tartalékának számít.

KözéletMW 2025. 02. 18. kedd2025. 02. 18.

Kép: Illusztráció

A,Majestic,Emperor,Penguin,Stands,Gracefully,On,An,Ice,Floe
Illusztráció
Forrás: shutterstock

A Vosztok-tó egykor hatalmas kiterjedésű felszíni víztömeg volt, ami a középső miocén korban elindult erőteljes jegesedés miatt nagyjából 15 millió éve került a jég alá. A fénytől és az atmoszférától oly régóta elzárt tóban egyedülálló extremofil ökoszisztéma található – olyan lények, amelyek rendkívül szélsőséges, extrém körülmények között fejlődtek ki - írta a Magyar Nemzet.

Fotó: Joe Mastroianni, National Science Foundation /  Wikimedia Commons

Három-négy kilométer vastag jég alatt rejtőzik az ezerméteres mélységű titokzatos tó

A Vosztok-tó a radarmérések adatai szerint mintegy 240 kilométer hosszú és 50 kilométer széles. A rendkívül különleges tó az orosz Vosztok kutatóállomás közelében található (erről kapta az elnevezését is), nagyjából 1300 kilométerre a Déli-sarktól. Bár a Szovjetunió már 1957-ben elkezdte üzemeltetni a Vosztok kutatóállomást, 

az ott dolgozó tudósoknak egészen az 1960-as évekig fogalmuk sem volt a szomszédságukban a jég alá temetett tó létezéséről, amikor is egy orosz geográfus-pilótának a levegőből először szúrt szemet a Vosztok-tó feletti gyanúsan sima jégfelület.

 1993-ban a fejlett műholdas alapú radartechnológiának köszönhetően elsőként sikerült értékelhető radarfelvételeket készíteni a 3-4 kilométeres jégpáncél alatt rejtőző Vosztok-tóról.

E rendkívüli természeti képződmény kutatásában a 2012-es év hozott újabb fordulatot, amikor sikerült fúrással elérni a mélyben rejtőzködő tó felszínét.

A Vosztok-tó a déli végén a legmélyebb, ami itt körülbelül 1000 méteres mélységet takar, az északi és délnyugati mederaljzat viszont ennél sekélyebb. A kutatók feltérképezték a tó fenekét, és azt találták, hogy a mély és a sekély területeket egy gerinc választja el, amin a Csendes-óceán mélytengeri hátságaihoz hasonlóan hidrotermális kürtők sorakozhatnak

A teljes cikkért KATTINTSON.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek