
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu

Az ausztráliai Új-Dél-Wales partjainál kitett cápahálók zömmel nem cápákat, hanem más tengeri állatokat ejtenek csapdába gyakran a pusztulásukat okozva – derült ki egy nemzetközi állatvédő szervezet kedden kiadott jelentéséből. A Humane World for Animals által közzétett adatok szerint a cápahálókba akadt állatok csaknem 90 százalékban nem cápák.
A 2024–25-ös idényben 51 tengeri fürdőhelyen vizsgált cápahálók 223 tengeri állatot fogtak meg, és ezek között csupán 24 fehércápa, tigriscápa vagy bikacápa volt, amelyek miatt tulajdonképpen kihelyezték a hálókat.
A megfogott állatok 89 százaléka nem volt a célpontok között, és mintegy kétharmaduk, 149 példány – köztük négy delfin, hét veszélyeztetett teknős és négy súlyosan veszélyeztetett szürke dajkacápa – el is pusztult a hálóban.
Lawrence Chlebeck, a Humane World for Animals tengerbiológusa „komoly természetvédelmi problémának” nevezte a járulékos veszteséget, és felszólította az új-dél-walesi illetékeseket a cápahálók végleges eltávolítására.
Chlebeck hozzáfűzte, hogy márciusi jelentésében az állam védett fajokkal foglalkozó tudományos bizottsága sem találta indokoltnak a cápahálók fenntartását.
A tudós megjegyezte, hogy
a cápahálóknak már évek óta igazoltan olyan hatékonyabb alternatívái vannak, mint a drónos megfigyelés, a cápafigyelő állomások és a dobkötél (drumline) csapdák, amelyek nem halálosak.
A Humane World for Animals a szervezet honlapja szerint 2025-ben jött létre a Humane Society of the United States és a Humane Society International szervezetek összeolvadásával.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu