Csatlakoztak Kapu Tiborék a Nemzetközi Űrállomás legénységéhez

A Dragon űrhajó sikeres dokkolása után mintegy 2 órával, magyar idő szerint 14 óra 23 perckor az Axiom–4 küldetés tagjai, köztük a második magyar űrhajós csatlakozott a Nemzetközi Űrállomás személyzetéhez. Kapu Tibor a tervek szerint 14 napot tölt az ISS-en.

KözéletMW 2025. 06. 26. csütörtök2025. 06. 26.

Kép: Az Axiom–4 küldetés tagjai, köztük Kapu Tibor magyar űrhajós csatlakozott a Nemzetközi Űrállomás személyzetéhez, Forrás: Facebook/HUNOR – Magyar Űrhajós Program oldala

Csatlakoztak Kapu Tiborék a Nemzetközi Űrállomás legénységéhez
Az Axiom–4 küldetés tagjai, köztük Kapu Tibor magyar űrhajós csatlakozott a Nemzetközi Űrállomás személyzetéhez, Forrás: Facebook/HUNOR – Magyar Űrhajós Program oldala

A biztonsági ellenőrzés, a szivárgásvizsgálat, a nyomáskiegyenlítés, valamint zsilipkapu kinyitása után az Axiom–4 küldetés négytagú legénysége a Harmony modulon átlebegve megérkezett a Nemzetközi Űrállomásra (ISS).

UZNANSKI-WISNIEWSKI, Slawosz; WHITSON, Peggy; KAPU Tibor
A SpaceX amerikai űrkutatási magánvállalat Crew Dragon űrkapszulája az Axiom–4 (Ax–4) misszió legénységével a fedélzeten dokkol a Nemzetközi Űrállomáson 2025. június 26-án. Kapu Tibor magyar űrhajós, valamint a lengyel Slawosz Uznanski-Wisniewski, az indiai Subhansu Sukla és az amerikai Peggy Whitson, az Ax–4 legénysége az előző napon indult útnak a floridai Kennedy Űrközpontból a Föld körül keringű űrállomásra, ahol a tervek szerint 14 napot töltenek, Forrás: MTI/AP/NASA
Fotó: MTI/AP/NASA

A küldetés tagjait az ISS 7 tagú személyzete köszöntötte. Ezt követően közös csoportkép is készült.

Az üdvözlő eseményen az ISS parancsnoka, Onisi Takuja köszöntő beszédében nagy megtiszteltetésnek nevezte, hogy „egy olyan legendás űrhajós, mint Peggy Whitson” csatlakozott hozzájuk, emellett gratulált Shubhanshu Shuklának, Sławosz Uznański-Wiśniewskinek és Kapu Tibornak az első űrrepülésükhöz. 

Nagyon régóta várunk titeket, és öröm látni a mosolygó arcotokat

 – tette hozzá.

Kiemelte, hogy immár 6 országból 11 űrhajós tartózkodik az űrállomáson, akik nemzetközi összefogás keretében dolgoznak az űrkutatás és a tudomány előmozdításán.

Peggy Whitson, az Ax-4 küldetés parancsnoka arról beszélt, hogy a „három újonc” élményein keresztül ő is újraélheti, milyen volt először megérkezni az űrbe. Beszédét követően átadta az Ax-4 küldetés tagjainak az űrhajós kitűzőjüket. Kapu Tibor a 636-os számút kapta.

Kapu Tibor magyarul beszélve így fogalmazott: 

üdvözlök mindenkit a világűrből: 2009 óta először hangzanak el magyar szavak a Nemzetközi Űrállomás fedélzetéről. Charles Simonyi után, aki kétszer is járt itt, én lehetek a következő, aki magyarul beszél ezen falak között.

Arra is kitért, hogy habár még 30 óra sem telt el a kilövés óta, de már volt alkalma beszélni a szüleivel néhány percet, akik beszámoltak arról, hogy mit láttak a Földről, amikor ők elhagyták azt.

Az elkövetkezendő két hétről azt mondta: nemcsak egy tudományos küldetésen vesznek részt, „nemcsak kísérleteket fogunk elvégezni, hanem inspirációs jelleggel is vagyunk itt. Szeretném megmutatni, hogy még egy ilyen kis nemzetnek is sikerülhet egy ekkora, hatalmas dolgot végrehajtania”.

Én vallom azt, hogy a kis nemzetek tudnak a legnagyobbat álmodni

 – mondta a kutatóűrhajós, majd hozzátette, rendkívül hálás és büszke, hogy magyarként itt lehet.

A kereskedelmi küldetés négytagú személyzetét szállító Dragon űrhajó a szerda reggeli sikeres indítás után 28 órával, 12 óra 31 perckor sikeresen dokkolt a Nemzetközi Űrállomáshoz. A küldetés tudományos szakaszában a legénység mintegy hatvan tudományos kísérletet és kutatást végez el az ISS-en.

Kapu Tibor űrhajója sikeresen dokkolt a Nemzetközi Űrállomáson

Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax–4 küldetés személyzetét, köztük a második magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó. Kapu Tibor az Axiom–4 misszió tagjaként a tervek szerint 14 napot tölt az ISS-en.

A kereskedelmi küldetés négytagú személyzetét szállító űrhajó a szerda reggeli sikeres indítás után 28 órával sikeresen dokkolt a Nemzetközi Űrállomáshoz, a Harmony modul 2-es, az űr irányába néző csatlakozópontján. Kapu Tibor, Magyarország második űrhajósa történelmet írt: ő az első magyar, aki az ISS fedélzetére léphetett.

A Dragon flotta legújabb, Grace nevű űrhajója egy bonyolult folyamatot követően csatlakozott az ISS-hez, amelyhez precíz manővereket kellett végrehajtania. Ennek során folyamatosan közeledett a körülbelül 400–420 kilométer magasságban, alacsony Föld körüli pályán keringő űrállomáshoz, majd összekapcsolódott a kijelölt összekötőporton.

A Crew Dragon dokkolási folyamata a szokásos módon, autonóm módon zajlott, vagyis a legénységnek nem volt közvetlen szerepe a manőverek irányításában. Az űrhajó saját navigációs rendszerei – radarok, kamerák, LIDAR, GPS – segítségével hajtották végre a közeledést és a csatlakozást.

A művelet minden lépését előre programozott algoritmusok vezérelték, a houstoni űrközpont folyamatos felügyelete mellett.

Ez is érdekelhet

A legénység feladata a rendszerek folyamatos ellenőrzése volt és készenlét arra az esetre, ha manuális beavatkozásra lenne szükség, ugyanis bármilyen rendellenesség esetén a legénység és a földi irányítás közösen dönthet a közeledés leállításáról vagy megszakításáról – tájékoztatta a HUNOR program az MTI-t.

A csatlakozás után többlépcsős biztonsági ellenőrzés következik: szivárgásvizsgálat, nyomáskiegyenlítés, majd nagyjából 1,5–2 órával a dokkolás után történhet meg a zsilipajtók megnyitása és a személyzet belépése az ISS-re. Arról, hogy ki nyithatja majd ki a zsilipajtót, a misszió parancsnoka dönt.

Az Ax–4 nemzetközi űrmisszió június 25-én, 8 óra 31 perckor indult el Nemzetközi Űrállomásra (ISS) a floridai Kennedy Űrközpontból .

Az Axiom–4 kereskedelmi küldetés parancsnoka az amerikai Peggy Whitson, a legénység tagja még Kapu Tibor mellett Shubhanshu Shukla indiai pilóta és Sławosz Uznański-Wiśniewski lengyel küldetésspecialista.

A sikeres dokkolást követően kezdődik a küldetés tudományos szakasza, amelynek során a legénység mintegy hatvan tudományos kísérletet és kutatást végez el az ISS-en.

A Dragon űrhajó dokkolását a Nemzetközi Űrállomáshoz itt tudja megtekinteni:

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!