Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Hazánkban a bűnös cselekmények kárvallottjai sokkal kevesebb esetben fordulnak az államhoz pénzügyi segítséget kérni, mint lehetne. Ennek oka leginkább a tájékozatlanságban keresendő.
A vagyon elleni bűncselekmények károsultjai mind területi, mind állami kárenyhítésért is folyamodhatnak az Igazságügyi Hivatal áldozatsegítő szolgálatához. A támogatások egy része alanyi jogon, másik része azonban csak rászorultság esetén jár.
Ha például valakinek ellopták a pénztárcáját vagy kirabolták a lakását, az idén maximálisan 79 ezer 550 forint azonnali pénzügyi segélyre jogosult, melyet a szolgálat méltányossági döntéssel határoz meg. Ez nem a szociális rászorultságon, hanem a bűncselekmény következtében kialakult helyzet mérlegelésén alapul.
Abban az esetben, ha a károsult rászorul, egyösszegű vagy járadék formájában nyújtható állami kárenyhítésre is jogosult. Ennek mértéke vagy egyszeri maximális 1 milllió 193 ezer forint, vagy havonta maximálisan 79 ezer 550 forint, ameddig szükséges, de legfeljebb 3 éven keresztül. A pénzösszeg annak adható, aki a vele megtörtént bűneset miatt nem tudja kifizetni a lakhatási, ruházkodási, étkezési, gyógyszertári vagy kegyeleti költségeit.
Hajdú- Bihar megyében tavaly csaknem 320 károsult kért azonnali pénzügyi segélyt, míg állami kárenyhítésért csupán tízen folyamodtak. Hazánkban az ismertté vált bűncselekmények áldozatainak csupán 5 százaléka igényel áldozatsegítő támogatást.
A rendőrök kötelessége a kárenyhítő szolgálatot a sértett figyelmébe ajánlani a nyomtatott ismertető átadásával, illetve szóbeli tájékoztatással. A kérelmezőnek viszont minden esetben igazolást kell csatolnia a rendőrségtől, az ügyészségtől, vagy a bíróságtól az eljárás megindulásáról.
Az Igazságügyi Hivatal áldozatsegítő szolgálatának megyei elérhetőségeit megtalálja ITT
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu