Nem trükközünk a statisztikával

Interjút kértük Lukács János Csongrád megyei rendőr-főkapitánytól, aki jól ismeri a statisztika fortélyait, és bízik a bankkártyás közúti bírságolás sikerében.

KriminálisTanács Gábor2009. 03. 23. hétfő2009. 03. 23.
Nem trükközünk a statisztikával

– Míg az ország nagy részén megszűnt a határ, Csongrád megye Schengen külső fala lett a tavalyi évben.  Mennyire volt nehéz a határőrséggel történt integráció?
– A két szervezet alapvetően különbözött egymástól. Más volt a szervezeti kultúrája, hagyománya. A rendőrség nagyüzem, a határőrség jellegéből fakadóan inkább familiáris intézmény volt, ennek ellenére kellett megcsinálni az integrációt. Nekünk rendőröknek meg kellett tanulnunk határőrül. Jelentős létszámnövekedés történt, de ezzel nem lettünk többen. Akik jöttek, azok ugyanazokat a feladatokat végzik, amit a korábbi kiskunhalasi és orosházi határőr-igazgatóság keretében. A rendőrkapitányok abban hittek, hogy többen lesznek az integráció után. Időben szóltam, hogy csalatkozni fognak, az államhatárt továbbra is őrizni kell. A határforgalmunk több mint öt százalékkal növekedett. Ezer-száznegyvenhat fő illegális bevándorlót fogtak el a munkatársaim, az ő mozgásukat ötvennégy fő embercsempész segítette. A schengeni információs rendszerben 2356 találatunk volt.

– Az utóbbi időben mintha az emberek közbiztonságról alkotott véleménye, illetve az erről kiadott statisztika nem ugyanazt mutatná.
– Csongrád megyében nem trükköztek és trükköznek a statisztikával, noha ennek számos fortélyát ismerem. Minden kapitányi beszámolón elmondom, hogy a lakosság véleménye a legfontosabb. Vannak beszámolók a megyei közgyűlés és az önkormányzatok előtt. Vannak fogadóórák – nemcsak nekem, a rendőrkapitányoknak is –, vannak úgynevezett köszönőlevelek, amelyeket iktatunk és számon tartunk: az elmúlt esztendőben hetvenhetet kaptunk. Informális csatornaként működtetjük a rendőri intézkedésre benyújtott panaszok számának alakulását, ez így együtt azért alkalmas egy objektív kép kialakítására.

– Mi várható a közeljövőben?
Idén írták alá a határforgalmi egyezményt Magyarország és Szerbia között. Létrejön egy kontaktpont, egy közös szolgálati hely Röszke-Horgoson. Itt meg lehet tenni mindazt, ami a szerbiai vagy a magyar rendőrnek lehetőségként rendelkezésére áll. Lehet az konkrét megkeresés, lakcím beazonosítása, körözés kibocsátása, elfogás iránti intézkedés, bármi, a két ország rendőri intézkedési lehetőségeinek teljes spektruma. A határforgalmi egyezmény részének tekinthető, hogy Ásotthalom és Bácsszőlős között is megnyitják a határt: ne kérdezze mikor, mert nem tudom megmondani. A 43-as út mentén élők számára fontos lehet, hogy a szabálytalankodókkal szembeni hatékonyabb fellépés érdekében új lehetőséget kezdeményeztünk. E Németországban már működő módszer lényege, hogy a rendőrautókban bankkártyák lehúzására alkalmas szerkezetet helyeznek el, ami lehetőséget nyújt helyszíni bírság azonnali behajtására. Most az intézkedő rendőr átadja a csekket, és vagy befizetik, vagy nem. Jellemzően nem. Elterjedt az úton közlekedők között, hogy ezt meg lehet tenni, azért vezetnek úgy, ahogy. De ha első alkalommal lehúzzák a bankkártyáját – mert az aligha hihető, hogy nincsen nála bankkártya –, akkor ennek a híre is elterjed, és talán nem lépik át úgy sem a záróvonalat, sem a sebességhatárt, jobban vigyáznak az útjainkra. Ez tehát tulajdonképpen a helyszíni bírság behajtásának új lehetősége lenne.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek