Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) négy hibát követett el a romagyilkosságok felderítése közben, amelyek nélkül már korábban elfoghatták volna az elkövetőket – jelentette be Ficsor Ádám a nemzetbiztonsági bizottság ülésén. Várhatóan több felelőst is menesztenek.
Kép: Tatárszentgyörgy, 2009. február 24. Egy megemlékező gyertyát gyújt egy kiégett tatárszentgyörgyi ház előtt, ahol február 23-ára virradóra brutális bűncselekmény történt, amelyben egy kisfiút és édesapját ismeretlenek agyonlőtték, házuk pedig eddig tisztázatlan körülmények között kigyulladt, majd teljesen kiégett. A támadás során egy 3 és egy 6 éves gyermek szintén megsérült, őket édesanyjukkal a mentők Budapestre szállították kórházba. Fotó: Ujvári Sándor
Rendkívüli, zárt ülésen számoltak be a nyomozó szervek vezetői kedden a romagyilkosságok ügyében a nemzetbiztonsági bizottság ülésén arról, hogyan szivároghattak ki információk a gyanúsítottakról. A testület Ficsor Ádám egykori titokminisztert, Bencze József országos rendőrfőkapitányt, Petőfi Attilát, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) igazgatóját és az elhárítás szakértőit hallgatta meg.
A vizsgálat „rendszerszintű problémákra” mutatott rá, amelyeket Ficsor Ádám nem fejtett ki részletesebben. Másodikként említette, hogy az NBH „debreceni kollégája” nem dolgozott kellő alapossággal, azaz az NBH Hajdú-Bihar megyei szervezete tavaly év közepén azt javasolta, hogy folytassák a romagyilkosságokkal vádolt férfi megfigyelését, ám egy debreceni vezető ezt nem engedélyezte. Harmadikként: nem volt kellően alapos az értékelő-elemző munka, amelynek köszönhetően pedig a gyanúsítottak már sokkal korábban képbe kerülhettek volna. A tárcavezető negyedik hibaként „procedurális problémákat” említett.
Mindezek ellenére a polgári titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter az NBH és a rendőrség együttműködését vizsgáló jelentés alapján kiemelte, hogy a hivatal szakszolgálata kiemelkedő munkát végzett, és ezzel a bizottság minden tagja egyetértett.
A vizsgálatot az tette szükségessé, hogy az internetre augusztus 29-én felkerült egy háromoldalas dokumentum, amely szerint a romagyilkosságok egyik feltételezett elkövetőjét már korábban is figyelték a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok, de amikor az fegyvervásárlásba kezdett, megszüntették a titkos adatgyűjtést. A másik gyanúsítottnak pedig állítólag a Katonai Biztonsági Hivatalnál „titkos kapcsolata” volt.
Demeter Ervin, a bizottság fideszes vezetője szerint a romagyilkosságok megelőzhetők lettek volna, de legalábbis hamarabb kerülhettek volna a rendőrség látókörébe a gyilkosok, ha mindezek a hibák nem történtek volna meg. A fideszes politikus szerint 2006 óta az NBH-nál a politikai radikalizmust figyelték csak. Azokat, akik az utcán hangoskodtak, ellenben a háttérben működő csoportokra nem fordítottak kellő energiát. A politikus idézett is egy jelentésből, amely azt írja: „ezek a csoportok terrorcselekmények elkövetésére nem képesek, társadalmi elfogadottságuk folyamatosan csökken”. Demeter szerint vagy a jelentésben nem írtak igazat, vagy nem volt megalapozott az állítás.
Mindezek után az NBH-nál fegyelmi eljárások indultak, mint Ficsor mondta, valószínűleg több vezetőtől is megválik majd a hivatal. A miniszter szerint a szervezeten belüli vizsgálat megnyugtató, és „kielégítő módon állapítja meg a felelősöket”. A bizottság ellenzéki tagjai viszont nem így látják. Éppen ezért külön vizsgálat indul bizottsági hatáskörben az NBH működési hibáinak feltárására.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu