Termálpark épül Gyulán

A Termálparkot a város Kisökörjárás nevű, 52 hektáros, erdősített belterületére tervezik, melyet délről az Élővíz-csatorna (Körös-holtág), keletről pedig a Fehér-Körös határol. Az alapvető infrastruktúra kiépítése után itt épül meg a gyulai egészségturisztikai kínálat jelentős része, azaz egy európai színvonalú és egyedülálló Világfürdő és wellness-komplexum, illetve egy Rehabilitációs Központ, amely már a külföldi magánbetegek igényeit is képes kiszolgálni.

KrónikaBudai Horváth József2007. 10. 13. szombat2007. 10. 13.
Termálpark épül Gyulán

Gyula idegenforgalmi koncepciója a város jövőképét a következő módon határozza meg: „Gyula egy olyan tiszta, csinos, takaros város, amely méltán híres gótikus váráról és európai színvonalú fürdőjéről, ahol a rendezett városkép hangsúlyos elemei az emberléptékű épületek és nagy zöldfelületek, az ápolt parkok, a tarka virágok. Az ide ellátogató turista és a helybeli lakosság is európai szintű szolgáltatásokat vehet igénybe, a vendéget barátságosan fogadják. A városi létre a jó polgári mód, a nyugodt, kiegyensúlyozott életvitel a jellemző. Jó szellemisége van a városnak. Az emberek igényesek önmagukkal szemben, de lakókörnyékükkel szemben is; megszervezik környezetüket. A város jól prosperáló, sikeres település, ahol a turizmusnak kulcsszerepe van, miközben az idegenforgalmat nem zavaró, mecénási szerepet is felvállaló ipari és mez gazdasági üzemek, gyárak biztosítják a gazdasági növekedést, adják az önkormányzat bevételeinek jelent s hányadát, hiszen kibontakozás, siker, csak gazdaságilag er s városban lehetséges. Jó Gyulán lakni.”
A Rehabilitációs Központ mellett magántőkéből négycsillagos szálloda, sportlétesítmények és vendéglátó komplexumok épülnek. A területen kap helyet az Erkel Ferenc Zenepalota, Információs és Kulturális Központ, amely a kulturális és konferenciaturizmus folyamatosan erősödő keresletét is képes kiszolgálni (jelenleg évente 250 konferenciát tartanak Gyulán, jelentős részét egészségügyi témában), valamint közösségi teret és helyet ad a városi kulturális eseményeknek.
A Szigeterőd mint terület kiépítésével Közép-Európában is egyedülálló arculat és kínálat jön létre. Ahogy a Termálpark az egészségügyi szolgáltatások színtere, a Szigeterőd ezt egyedi történelmi hangulatával. Itt található az egykori kastélypark a Várfürdővel, az Almásy-kastéllyal, illetve a gyulai várral.
A gyulai egészségturisztikai program megvalósítása három területen is számottevő fejlődést eredményez:
– Az egészségügyi szolgáltatások fejlesztése. Emelkedik a térségben elérhető rehabilitációs egészségügyi szolgáltatások minősége. A kapcsolódó kutatás-fejlesztés segítségével pozitív visszacsatolás jön létre a felsőoktatás–kutatás–egészségügyi intézményrendszerében. A kutatások alkalmazott jellegét hangsúlyozza a fürdők és magánvállalkozások aktív bevonása, vagyis a kutatások piacvezérelt jellege.
– A másodlagos turisztikai kereslet megjelenése. Az elsődleges egészségturisztikai kereslet másodlagos keresletet is generál (hozzátartozók, ismerősök közös utazása, illetve hosszabb tartózkodás), amely tovább növeli a projekt gazdasági eredményességét. Az egészségturisztikai infrastruktúra kiépítése során a közberuházásokat jelentős magánberuházások egészítik majd ki, és az így létrejövő turisztikai kínálati egység jelentős vendégszámot tud majd a térségbe vonzani.
– Egyedi egészségturisztikai desztináció kiépítése Enélkül elképzelhetetlen a sikeres verseny a vendégekért a mai nemzetközi környezetben. A Szigeterőd, az Almásy-kastély és az ebbe a történelmi környezetbe illeszkedő Várfürdő olyan alapot jelent a fejlesztések számára, ami által közép-európai szinten is egyedi kínálat alakítható ki.

2010-ben ünnepeljük Erkel Ferenc születésének 200. évfordulóját. Az emlékév során a város számos rendezvénnyel kíván megemlékezni neves szülöttéről, a magyar nemzeti opera megteremtőjéről. A kiállítás keretében bemutatásra kerülhet Erkel élete, családja, művei és kora – a látogatók így nem egy hagyományos múzeum látogatása során jutnak információhoz – , valamint magyar és külföldi zeneszerzők és műveik. A bemutatás interaktív, multimédiás – fény- és hangjátékokkal kombinált – eszközökkel valósítható meg, magas technikai színvonalon.
Mivel a városban a nagy szabadtéri programok (karneválok, fesztiválok, sokadalmak, vásárok) megrendezésére nincs alkalmas közterület, a rendezvénytér is a fejlesztési területen kerül kialakításra.
A gyulai vár és a Vármúzeum kiállításai, a Várszínház előadásai, a területen megrendezésre kerülő nagyrendezvények, a Várfürdő széles szolgáltatási kínálata, a Kastély állandó és időszaki kiállításai és kulturális eseményei (kamara-koncertek, előadások, tárlatok) egy jól körülhatárolható közösségi teret képeznek a helyiek és idelátogatók számára. A kulturális vonzerőt tovább szélesíti a Gyulán élő nemzetiségek együttélése, a népi hagyományok és szokások, a színes gasztronómia. A Szigeterőd komplexum közelében található a Román Kulturális Központ, ahol a magyarországi románság hagyományaival ismerkedhet meg a látogató.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek