Szemzés lépésről lépésre, kezdőknek

Juhász Béla bemutatja az alvószemzést, pontosabban: néhol egy kicsit eltér a könyvekben leírtaktól, de ő így csinálja, és eddig sikeresen. Általában 85-90 százalékos a megeredése a szemzéseinek, s reméli, ha utána csinálják, Önöknek is így sikerül.

KrónikaKovács Réka2008. 08. 29. péntek2008. 08. 29.
Szemzés lépésről lépésre, kezdőknek

Minden lépés vagy fontos folyamat megértéséhez fényképes illusztrációval segítek. Általában augusztus közepe és szeptember legeleje között szoktam csinálni, így az esetek többségében a rügyek már csak tavasszal hajtanak ki.

Első dolgunk eldönteni, mit szeretnénk szemezni. Azt a fát, amire a szemzés történik, jelen esetben egy Sylvia nevű cseresznyefán (1. kép) – a munka folyamatát ezen fogom bemutatni – előtte sokat kell locsolni. Általában nálam ez a folyamat 2 hétig tart, vagyis minden második nap 1 órát locsolom. Ez nagyon szükséges a jó nedvkeringés beindulásához, ami abban segít nekünk, hogy a kéreg könnyen elváljon a törzstől.

Második dolgunk kiválasztani azt a fajtát, amit szeretnénk beszemezni. Most egy különleges cseresznyefajtát, a Rita nevűt fogjuk választani – egy különleges fáról, amit korábban dr. Apostol János szemzett –, ezen a fán is 7 fajta van (2. kép). Általában már télen kiválasztom, mit szeretnék a fáimra tenni.

Harmadik dolgunk a szemző ág beszerzése. Ezt többféle módon is megtehetjük: vásárolhatjuk vagy ismerősök fáiról is beszerezhetjük. Ha ismerőstől szerezzük be, mindig győződjünk meg arról, hogy a fa erős, életképes, semmilyen betegségnek nincs nyoma, nehogy a mi fáinkat megfertőzze. A harmadik képen kiválasztjuk a megfelelő fáról a megfelelő hajtást a tulajdonos segítségével (3. kép). Arra gondosan ügyelek, hogy a tulajdonos metszőollóját használjam, így elkerülhető a vírusfertőzés, vagyis minden kertben az ott használt szerszámokkal dolgozzunk. Mindig fiatal hajtást válasszunk, nem előnyös a túl erős, de a túl gyenge sem. Nem jó a termőrügy (4. kép), csak a hajtórügy (5. kép), ennek tavasszal minél gyorsabban hajtania kell, nem pedig virágozni, amiből utána úgysem lesz termés, vagy nagyon kicsi lesz, s a növekedést viszont gátolná. Ezután a leszedett ágról eltávolítjuk a hajtás csúcsát és a leveleit (6. kép), kb. 1 centit meghagyunk a levél szárából (7.kép), ennek később még szerepe lesz. Az így kapott vesszőt (8. kép) akár 2 hétig is tárolhatjuk vizes újságpapírba csomagolva (9. kép), utána zacskóban (10. kép), a hűtőszekrényben.

Most már jöhet a szemzés. Ehhez túl sok szerszámra nincs szükségünk: szemzőkés vagy szike is megfelel, rafia vagy valamilyen nejlonos spárga, nem árt feljegyeznünk egy papírra vagy füzetbe a ténykedésünket (11. kép). Én szikével csinálom, mert így minden fánál, fajtánál újat tudok használni. Ez is azért kell, hogy ne vigyek át semmit az egyik fáról a másikra. Legjobb a kora reggel vagy késő esti órákban csinálni, így elkerülhetők a nap káros sugarai. A sterilitásra kell szerintem a legjobban oda figyelni, ezért az új szikepengét és a kezünket is mossuk meg jó alaposan.

A fa ágára vagy a törzsére merőlegesen egy mozdulattal vágást teszünk (12a és12b kép), azért nem jó többször vagdosni, mert ezzel csak a fát roncsolnánk vagy szilánkosítanánk, és rontanánk a megeredés esélyét, tehát minden beavatkozás, amit teszünk, egy mozdulattal történjen.

Ezután a következő vágást is, amit az előző vágás közepétől indítunk lefele kb.1,5 cm-ig (13a kép) így a végén az ágon egy T alakot kaptunk (13b kép), ezt a pengével finoman szétnyitjuk mindkét oldalra (14. kép).

A szemző ágat fejjel lefelé fordítva, a szem alatt kb:1centivel bemetszést végzünk (15.kép) úgy, hogy ne csak a szemet, hanem vele együtt kis fás részt is (16. kép), amit a szem fölött kb.1 centiméterig folytatunk (17.kép). Utána átfordítjuk az ágat és a kívánt helyen az ágra merőlegesen kivágjuk a szemet (18.kép). Azért vágom így, mert ezzel a szem nehezebben tud felcsúszni a kötözés közben. Soha ne érintsük meg a szem vágott részét, és a T vágás belsejét sem szabad kézzel érinteni. Tehát most jött el a kis levélnyél szerepe: ennél fogjuk meg a szemet (19. kép).

Ezt a szemet a T alakba föntről lefele, finoman becsúsztatjuk, teljesen a T tetejéig (20a és 20b kép). Ha nem megy simán a levélszárnál, akkor a másik kezünkben lévő szikével segítünk letolni (21. kép). Az utolsó fél centiben már a szem tágítja magának a helyet, ezzel is segítve, hogy a kötözésnél a szem ne tudjon csúszkálni, elmozdulni (20. kép).

Következő lépés a szem jó fixálása, ehhez spárgát használunk. Ha több fajtát is felrakunk a fára, érdemes több színű spárgával dolgozni. Így tavasszal a spárga leszedésénél könnyen beazonosítható a fajta (22. kép). Ehhez jó segítség a jegyzetfüzet, papír, toll leírni, hogy milyen színnel melyik fára mit tettünk. A szem rögzítésére kb. 2 m spárgát levágunk, így könnyebb betekerni, mint a nagy gombolyaggal, főleg, ha lombkoronába szemzünk.

A spárgát a szemzés alatt megkötjük (23. kép), innen kicsit húzva felmegyünk a szemzés tetejéig, spárgával x alakot képzünk (24. kép). Ezt azért csináljuk, hogy a szem a végleges körbetekerés alatt nehogy elcsússzon. Vigyázva tegyük, hogy a spárga ne tudjon becsúszni a vágásba és a T kihajtott oldalai jól visszafeküdjenek a helyükre. Cél az eredeti állapot visszaállítása, a kéreg jó zárása. Innen ismét lemegyünk a szem alá (25. kép) és elkezdjük a végleges zárását, mostantól szorosabbra húzzuk, és így tekerjük, most már cél a teljes lefedés (26. kép). A szem alatt és a szem fölött egy kicsi rész maradjon szabadon (26. kép). A kötözést úgy fejezzük be, hogy visszafelé tekerve a kiinduló pontnál elkötjük a kötöző anyagot (27. kép). A felesleget eltávolítjuk, ezzel végeztünk is a szemzéssel.

Két hét múlva már meggyőződhetünk a munkánk sikeréről. Az a jó ha, a maradék levélszár magától leesik, vagy ha kicsit megmozgatjuk, könnyen leválik a szemről. Időnként nézzük meg a szemzésünket, ha esetleg nagyon növekedne, akkor picit finoman vágjuk meg a szem fölött és alatt a spárgát, vigyázva, nehogy a szemzésünket megvágjuk. A kötöző anyagot csak tavasszal szabad eltávolítani, mikor már a fa és a szemzésünk is kihajtott, vagyis az első levelek megjelenése után. Majd az ágat célszerű visszavágni úgy, hogy az új szemzésünk legyen az ág vége. Innentől úgy bánunk vele, mint a rendes fákkal, esetleg ha nagyon növekedne, június körül érdemes visszavágni. Ősszel javasolt a lemosó permetezés, tavasszal viszont elengedhetetlen, mivel az első év szokott kritikus lenni. Nagy előnye, hogy idomtalan fákból csinos fákat lehet csinálni: például ha féloldalas a fa, akkor arra a felére szemzünk a törzsbe, ahova az ágat szeretnénk (22. kép).

A gyümölcsfák kombinálási lehetőségei saját faján belül a legkönnyebb: pl. körte-körtével.

Eddig nekem sikerült almára-körte, meggy-cseresznye, cseresznye-meggy, szilva (minden válfaj piros levelű disz és japán is)-kajszi, kajszi-szilva, szilva-őszi (minden válfaj: nektarin, lapos), őszi-szilva, szilva-mandula, körte-nashi, nashi-körte. mandula-őszi.

Tehát nagyon érdekes fákat lehet összevarázsolni. A kombifákat, mert ezeket így nevezik, olyan hobbikertekbe javasolt tenni, ahol helyhiány van és érvényesül az a tulajdonsága, hogy változatos gyümölcsöket terem. Kétféle kollekciót is csinálhatunk. Az egyik lényege, hogy egyszerre terem (ezt gyártanak és árusítanak is kertészetek 2-3 fajtával). Előnye: könnyű permetezni, nagyon szép, amikor érik. Hátránya: 2-3 hét alatt leterem. A másik (én ezt alkalmazom): úgy válogatom össze a fajtákat, hogy egymás után érjenek, így akár 3 hónapig is mindig van új friss gyümölcs. Természetesen így minden fajtából kevesebb terem, de a végére összességében ez is utoléri a többi fát. Hátránya nem olyan látványos, mert mindig csak egy kicsi része érik. Kivéve, ha több faj van összerakva, mert akkor a virágzás egy szép szivárvány és a levelek változatosak egész évben. Sok fajta esetén szinte lehetetlen a permetezés a kora tavasziakon kívül.

Végszóként mindenkinek javaslom, hogy vágjon bele, éppen itt az ideje, csinálja meg a saját alkotását, mert minden egyes megmaradt fajtát később szinte a sajátjának fogja érezni. Végül is erre való a kert: kikapcsolódni, kísérletezgetni, csodát tenni. Célunk volt a cikk készítésekor, hogy mindenki – még az is, aki eddig nem kertészkedett – képes legyen magának megcsinálni a saját kombifáját. Sok sikert kívánok hozzá mindenkinek!

Juhász Vivien felvételei

Képtár:

 1. kép

 

2. kép

 

3. kép

 

 4. kép

 

 5. kép

 

 6. kép

 

 7. kép

 

 8. kép

 

 9. kép

 

 10. kép

 

 11. kép

 

 12a. kép

 

 12b. kép

 

 13a. kép

 

 13b. kép

 

 14. kép

 

 15. kép

 

 16. kép

 

 17. kép

 

 18. kép

 

 19. kép

 

 20a. kép

 

 20b. kép

 

 21. kép

 

 22. kép

 

 23. kép

 

 24. kép

 

 25. kép

 

 26. kép

 

 27. kép

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek