A debreceni Tóth Árpád Gimnázium az elsők között vállalkozott rá, hogy elektronikus naplót használ a hagyományos osztálynapló és ellenőrző füzet helyett.
Kép:
Ma már nem csak megannyi információhoz, elektronikus újságolvasási lehetőséghez juthatunk a világhálón, de a tanulók iskolai munkájának értékeléséről is ekként tájékozódhatnak a szülők.
A folyamat igen egyszerű. Az elektronikus naplóhoz szükséges azonosítót és jelszót a tanév első szülői értekezletén kapja meg az osztályfőnöktől a diák gondviselője. Ezt meg kell őrizni, úgy hogy se az egyéni azonosító, se a jelszó semmiképpen ne kerüljön illetéktelen személy kezébe. A szülő az elektronikus osztálynapló segítségével bármikor betekinthet gyermeke osztályzataiba, tanulmányi munkájába, aminek megtekintését egyszerű módon visszaigazolja a tanár részére. Így a pedagógus számára is nyilvánvaló lesz, hogy melyik család miként követi figyelemmel csemetéje iskolai munkáját.Az elektronikus osztálynaplót és ellenőrzőt a 2008/ 2009-es tanév második felétől szeretnék általánosan bevezetni. A kísérleti jelleggel működő iskolák többsége kedvező visszajelzést adott. A pedagógusok közt megoszlanak a vélemények. Egyesek szerint dupla munkát kíván a bevezetése, mivel első körben a saját füzetükbe írják be az osztályzatokat, a napi tananyagot, hiányzók nevét, majd két hét áll rendelkezésükre, hogy regisztrálják mindezt az elektronikus naplóban is. A tanárok csakis azokba az osztályokba kapnak zöld utat a világhálón, ahol tanítanak. A diákok adatait pedig a személyiségi jogokra való tekintettel csak az adott osztály osztályfőnöke tekintheti meg.
Amelyik szülő sem otthon, sem a munkahelyén nem rendelkezik internetes hozzáféréssel, csak személyesen, a fogadóórán tud tájékozódni, mivel a gyerek ellenőrző füzetet nem visz haza. De a jövő útja mindenképpen a korszerű, gyors és megbízható iskolai tájékoztatás.