Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Elfogadta a Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat a Kenézy Gyula kórház, és a debreceni Városi Egészségügyi Szolgálat (VESZ) vagyonegyesítését. Hazánkban ez az első ilyen jellegű együttműködés megye és város között.
A két intézmény összes vagyona, tulajdona a közös egészségügyi holdinghoz kerül, amely ezután is köztulajdonban marad. A képviselők és a szakemberek ettől az intézkedéstől a betegellátás színvonalának javulását remélik. Az ország legnagyobb kórháza érthetetlen módon nem kapott súlyponti besorolást, így az azzal járó kiemelt támogatást sem, annak ellenére, hogy több területen is a súlyponti intézményeknek megfelelő feladatokat végez. Ezelőtt hat esztendővel még 800 millió forint tartalék szerepelt a Kenézy kórház bankszámláján, míg 2006-ra az intézmény havonta már több tízmilliós adósságot termelt.
Az intézményt azért alakították gazdasági intézménnyé, hogy a lecsökkent központi támogatás ellenére is működőképes maradjon, s ezt követően szervezték közös holdingba a debreceni VESZ-szel. A holdingban megszűnnek például a felesleges párhuzamok az adminisztráció és a laborvizsgálatok területén, de az anyagbeszerzésben is.
Debrecen városának is érdeke a holding létrehozása, mivel így egy helyre csoportosíthatják a szakrendeléseket, ráadásul a VESZ fekvőbeteg-ellátáshoz jut a Kenézyben A korábbi finanszírozás alapján 2008-ban 16 milliárd forint állami támogatás jutott volna a Kenézynek, míg a mostani rendszerben csupán 9 milliárd. A betegek száma viszont nem csökkent, mintahogyan a fenntartási költségek is egyre csak emelkednek. A debreceni VESZ esetében 2,1 milliárd forintról 3 milliárdra nőtt a központi támogatás a járóbeteg-ellátásban.
Változások a gyermekorvosi ellátásban is
Ha a gyermek belgyógyászati okból szorul orvosi ellátásra, akkor nem a Kenézy kórház ügyeletére, hanem a debreceni Gyermekklinikára kerül. Erről írt alá együttműködési szerződést a két intézmény vezetősége.
Ha például a kisded manduláját a Kenézy megyei kórházban veszik ki, a hazatérésig értelemszerűen ott ápolják. A gyermekpszichiátriai, a szemészeti, a szülészeti, újszülött-kori ellátásban sem lesz változás a megyei kórházban. A belgyógyászati betegségekkel érkező gyerekeket azonban a jövőben a Gyermekklinikára irányítják és ott is kezelik. Ha nincs különösebb ok a kórházban tartásra, a gyermek a legjobban saját környezetében, otthonában gyógyul.
Természetesen az átszervezés, a forráshiány azonban nem jelentheti azt, hogy a gyermekek ne kaphassanak azonnali segítséget vészhelyzet esetén. Azonnal hívni kell a mentőket (104), ha a gyermek nem vesz levegőt, eszméletlen, pulzusa nem tapintható; bármilyen otthon el nem látható sérülés, baleset esetén, különös tekintettel az égésre, törésre, fej- és gerincsérülésre. Az idegrendszeri tünetek is azonnali ellátást igényelnek: eszméletzavar, eszméletlenség, izomrángatózás, feltűnő aluszékonyság, szokatlan és heves nyugtalanság, merev tarkó, csillapíthatatlan fejfájás, kínzó szédülés, hirtelen látászavar, kettős látás, öngyilkossági kísérlet.
Az orvosi ügyelethez forduljunk segítségért magas és csillapíthatatlan lázas kórság esetén, makacs légúti tünetekkel, fuldokló köhögéssel, hasi tünetekkel, vizeletürítési zavarokkal, veszélyes allergiás panaszokkal, bőrkiütésekkel, és ha tudomásunkra jut, hogy a gyermeket súlyosan bántalmazták.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu