Egy hét hordaléka

A kistelepülések politizálásának egyik bája, hogy megpróbálják kitalálni a „fent lévők” észjárását, s aszerint igazítják saját lépéseiket. Filip József szécsénykovácsi polgármestertől tanultam ezt a leckét az Ipoly partján állva.

Krónika2008. 11. 20. csütörtök2008. 11. 20.
Egy hét hordaléka

Szécsénykovácsi Szlovákiában található, vele szemben fekszik Pösténypuszta. Mindkét település lakói szeretnék, ha híd kötné össze őket. Néhány kilométerrel feljebb, Ráróspusztánál szintén hídért lobbiztak a faluvezetők. Hamarosan autóval lehet átkelni mindkét helyen, reménykedett Filip József, hiszen ez a szlovákok érdeke is: Ráróspuszta közelében található a színszlovák Alsósztregova a maga termálfürdőjével, ahová a hídon könnyebben jutnának el a magyarországiak pénzt költeni… Az elgondolás logikus, magyarok, szlovákok egyaránt jól járnának vele, ráadásul a költségek 95 százalékát Európa állja. A polgármesterrel egyébként több mint egy éve találkoztam, s mondanom sem kell – azóta egy kapavágás sem történt. Mert amíg „itt lenn” (általában) a józan ész szerint hozzák a döntéseket, addig „ott fenn” néha mintha megbolondultak volna…

Bolondságért persze nem kell a szomszédba menni, elég csak egy átlagfogyasztó lelkivilágát tanulmányozni. Az ugyanis arról ismerszik meg, hogy ha törik, ha szakad – fogyaszt. Nincs pénze? Nem baj. Vesz fel hitelt. Most is, amikor életveszélyes az eladósodás, hiszen a munkahelyek az eddigieknél is bizonytalanabbak? Amikor az állandó költségek növekedését jelzik előre a szakemberek? Most csak igazán. Miért? Mert kell. Ilyen egyszerű választ ad az átlagfogyasztó. Pedig valójában nem kell neki, hiszen a tavaly karácsonykor vett tévé is tökéletesen működik. Mégis kell, mert azt hirdetik a reklámok. Hogy az árát vissza is kell fizetni? Kamatostul, THM-estől? Ugyan már… Különben is, mi az a THM? Vagy hogy már 900 ezren iratkoztak fel a rossz adósok listájára? Hát aztán? Ennyi emberrel úgysem tudnak mit csinálni a bankok. S ez egyébként még igaz is lehet… Vagy hogy közben feje tetejére áll a pénzügyi világ? Kit érdekel? Mondom, egy kis bolondságért nem kell a szomszédba menni. Jön a szomszéd magától, hogy eldicsekedjen, megint nagyobb tévét vett karácsonyra.

Ha én volnék a miniszter… Nos, az ismert mondás szerint, ha én volnék a miniszter, nevezetesen az oktatásért felelős miniszter, kötelezővé tenném a közgazdaság oktatását. Nem akarnék én csupa közgazdászt nevelni, dehogy. Csak a pénzügyi kultúrát bővíteném – alapfokra. Hogyan kell költségvetést készíteni, mi az adórendszer lényege, ilyesmi. Vagy: miként működik a tőzsde? Most például az hírlik, hogy népszerűek lettek az OTP-részvények. Ez persze még nem baj, inkább az okok elgondolkodtatóak. Olyan „háziasszonyok” vásárolják ugyanis, akik eddig a tőzsde közelébe sem szagoltak. Egyetlen indítékuk: ócsón adják. Állítólag a bank 5-7 százaléka az ő tulajdonuk. A dolognak csupán az a veszélye, hogy egy idő után türelmetlenné válnak, s szeretnének mielőbb a hozamukhoz jutni. S amikor az nem jön, eladják az egészet, megbolondítva evvel az értékpapírok árát. Feltéve, persze, ha jól értem a folyamatokat… Mert erre az órára azért én is beíratkoznék… Föltéve, ha én volnék a miniszter.

Kiváló munkát végzett Polgár Géza kolléga. Az RTL Klub munkatársa oknyomozó riportjában azt mutatta be, miként lehet kenőpénzért mozgássérülteknek járó parkolási igazolványt szerezni. Mit tesz erre a hatóság? Ahelyett, hogy pironkodva köszönték volna meg az újságírónak a helyettük végzett munkát, álszent módon még nekik állt feljebb: hiszen itt okiratot hamisítottak! Szerencsére az ügy evvel nem zárult le, Draskovics Tibor miniszter a jogszabály esetleges módosítását helyezte kilátásba az újságírók munkáját segítendő. Amíg ez megtörténik, addig is gratula Polgár Gézának.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek