Szupermozaik

Ez alkalommal a különleges technikai újdonságok közül válogattunk egy csokorra valót.

KultúraValló László2004. 12. 24. péntek2004. 12. 24.
Szupermozaik


Menekülés autókopterrel
Évekkel ezelőtt még a tudományos fantasztikus ötletek közé soroltuk volna, napjainkban pedig már valóság az autókopter, a forgalmi dugókból való szabadulás ügyes és gyors eszköze. A háromkerekű közlekedési eszköz egy holland mérnök találmánya, aki a Spark járműgyártó céggel összefogva alkotta meg az elmés szerkezet prototípusát. Az 550 kilogramm súlyú, óránként kétszáz kilométeres sebességre képes autókopter rendesen összecsukott légcsavarral és behúzott szárnyakkal közlekedik, de ha kell, néhány perc alatt képes helikopterré alakulni és fölemelkedni a levegőbe, a dugóba szorult autós nagy örömére. Kérdés persze, hogyan fogadják majd a közlekedési rendőrök?

Gyorsvasút az óceán alatt
Száz méter mélyen a víz alatt futó gyorsvasút terve fekszik az amerikai massachusettsi műszaki egyetem mérnökeinek asztalán. A gyorsvasút igazi csúcstechnológia alkalmazásával épülne: a vonat olyan alagúton, nagy átmérőjű acélcsövön át száguldana, amelyből kiszivattyúzzák a levegőt, és az így keletkezett vákuum hatására óránként 7400 kilométeres sebesség elérésére is képes lenne. Ami azt jelenti, hogy hétszer gyorsabban száguldana, mint az átlagos utasszállító repülőgépek. Ha elkészülne, ilyen sebesség mellett 55 perc alatt tenné meg a London és New York közötti ötezer kilométeres távolságot. A kétszázmilliárd dolláros beruházás elvileg máris megvalósítható, a legnagyobb akadály az, hogy a létesítmény terrortámadással nagyon sebezhető.

Megszólal a kézitáska
"Pénztárca nincs!" - figyelmezteti gazdáját az okos táska, ha hiányát észleli a bukszának. Ugyanígy "szóvá teszi", ha a mobiltelefonnak vagy az ernyőnek találja hűlt helyét. A táska attól olyan okos, hogy belsejét úgynevezett számítógépes szövettel bélelték, amelybe mikroprocesszorból és memóriából álló egységeket (modulokat) építettek. Különféle érzékelő, kijelző, valamint rádió adó-vevő is csatlakoztatható hozzájuk. A találmány kifejlesztői, az amerikai massachusettsi műszaki egyetem kutatói úgy programozták az érzékelő egységeket, hogy észleljék a mindennapos használati tárgyak, így például az irattartók, a kulcsok vagy a mobiltelefon rádiófrekvenciás azonosító jeleit. Amikor a táskát kézbe veszik, ezt a fogantyúban elhelyezett érzékelő észleli, és egyben be is indítja a keresést azokra a tárgyakra nézve, amelyekre beprogramozták. Ha valamit nem talál, hanggal vagy a hiányzó tárgy nevének kiírásával azonnal reagál.
{p}
Egykerekű motorbicikli
Az amerikai Kerry McLean az egyik németországi gépkocsi-kiállításon mutatta be egykerekű motorkerékpárját, nagy sikert aratva vele. Nem mindennapi járművével mellékesen világrekordot is fölállított: 86,5 kilométeres sebességet ért el vele óránként. Ez mind nagyon szép - mondhatnánk, de ha arra gondolunk, hogyan kell "megülni" ezt a fura alkotmányt, bizony gondolkodóba esünk, rászánjuk-e magunkat egy hosszú motoros túrára.

Bevásárlókocsi rakétamotorral
A nagyon sietős vásárlóknak ajánlható a brit Andy Tyler találmánya, a rakétamotorral fölszerelt bevásárlókocsi. Az is különlegessége a segédeszköznek, hogy a pihent agyú konstruktőr az interneten kért és kapott ötletek, tanácsok, műszaki leírások révén építette meg elképesztő járgányát. Tény, hogy önjáró bevásárlókocsijával rekord idő alatt hazaérhet, mivel rakétahajtóművével óránként nyolcvan kilométeres sebesség elérésére is képes. Már ha közben ki nem fogy az üzemanyag, merthogy az - ilyen sebesség mellett - csak kétpercnyi száguldásra elegendő.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek