Iránytű

Ajánlott címeink: Mérföldkövek, örökzöldek; Gyermekvilág Magyarországon; A dallam diadala; Még hetvenhét magyar rémmese; Kutyaszorítóban.

Kultúra2005. 01. 21. péntek2005. 01. 21.
Iránytű


Kiállítás
Február közepéig a Budapest Kiállítóterem, majd március közepéig a kecskeméti Dán Kulturális Intézet mutatja be az Arne Jacobsen dán építész és formatervező munkásságát összegező Mérföldkövek, örökzöldek című kiállítást. A XX. századi építészet és ipari formatervezés klasszikusa lakóházat, bankot, szállodát, iskolát, városházát, bútort, fürdőszoba-szerelvényt, használati tárgyakat egyaránt tervezett. Hírnevét elsősorban bútor- és ipari formatervezői tevékenységének köszönhette. A dán művész alkotásait a hagyományos kézművességből eredő tartósság, elegancia, egyszerűség, a természetes anyagok kreatív alkalmazása jellemzi. Egyike volt azoknak a tervezőknek, akik a legtöbbet tették a hagyományos tárgyformálás és esztétika, valamint a modern ipari termelés követelményeinek összeegyeztetéséért.

*
Gyermekvilág Magyarországon címmel rendeztek kiállítást Budapesten, a Mezőgazdasági Múzeumban, ahol a falusi és mezővárosi gyermekkultúrát állították reflektorfénybe. A képek és a bemutatott tárgyak a kiscsaládok életét jelenítik meg másfél évszázad tükrében. Többek között bepillanthatunk abba, hogy a szülők hogyan játszottak gyerekeikkel munka közben, s miként alakultak ki újabb játékok a különféle ünnepi szokásokból. Megfigyelhetjük az iskolai és óvodai élet momentumait is. A tárlat bemutatja mindazt, amivel a gyermekek játszottak, szórakoztak az idők során, segít beleélnünk magunkat a korabeli porontyok életébe. A kiállított tárgyak, fényképek segítségével a XIX. század második felétől napjainkig követhetjük a gyermekvilág legfontosabb fordulópontjait. Emellett felfedezhetünk olyan eszközöket is, amelyek a megújuló hagyomány révén a mai gyermekek számára is kedvesek lehetnek. S azok a látogatók, akiknek ez nem elég, a "játékudvarban" kipróbálhatják a játékokat, és készítésük fortélyait is elsajátíthatják.
{p}
Könyv
Akinek nosztalgiázni van kedve, sok esetben a táncdalfesztiválokat idézi vissza. A hatvanas-hetvenes évek zenei versenyei - Ki mit tud?, Tessék választani!, Made in Hungary, pol-beat fesztiválok - hamar népszerűvé tették az énekeseket. Az első táncdalfesztivált 1966 nyarán rendezték meg az MTV szervezésében. Történelmi időszak volt ez a képernyős és a könnyűzenei hőskorban egyaránt. Az egész országot lázba hozó táncdalfesztiválokról végre megjelent egy átfogó krónika. A dallam diadala című vaskos kötetet Gács Dénes és Zoltán János állította össze. A fotókkal és dokumentumokkal gazdagon illusztrált könyvben minden megtalálható a hazai táncdalfesztiválokról, nyilatkoznak a hajdani szereplők is, köztük Kovács Kati, Korda György, Zalatnay Sarolta, Harangozó Teri, Aradszky László, Poór Péter.

*
"Még a Ceausescu-időkben történt, hogy az egyik faluba lejárt egy medve birkát eszegetni. Tudjuk, hogy akkortájt a medve szent állatnak számított, csak a Kárpátok Géniusza emelhetett fegyvert rá, más halandónak ilyesmiért évtizedes börtönt sóztak a nyakába. A károsult atyafi se merészelt ekkora kockázatot a nyakába venni. Bement a néptanácsba, és előadta panaszát. A megértő román falufőnök leintette: mesebeszéd, szocialista medve ilyet nem csinál..." Ilyen és hasonló történetek járják Szépasszony szalonjában, Rezesorrú Drámaíró díszes kompániájában, amelynek tagjai György Jenő festőművész és madártudós, Barna adjunktus, Szőlősgazda és még számos kedves és kevésbé kedves ismerős. Ahol aztán persze kiderül, milyen is a szocialista medve, mint ahogy lehull a lepel sok más megmosolyogtató vagy elképesztő, megrendítő vagy éppen rémisztő esetről is a közelmúlt és a jelen magyar valóságából - mindez Czakó Gábor legújabb, Még hetvenhét magyar rémmese című rémmesekönyvében. A kötetet Banga Ferenc illusztrálta. (Boldog Salamon Kör)
{p}
Film
Régi adósságukat törlesztik most a hazai filmforgalmazók, hiszen bemutatják Quentin Tarantino első alkotását. A Kutyaszorítóban című, 1992-ben forgatott filmet akkoriban csak két előadásban láthatta a magyar közönség; igaz, videón is megjelent. A legendás rendező munkásságát ismerve számítani lehetett arra, hogy ezúttal is bűnügyi történettel, méghozzá egy véres gyémántrablással ismerkedhetünk meg. Viszont a tálalás nem a megszokott akciófilmekre emlékeztet, hanem egy teljesen egyedi módszerekkel forgatott mű, aminek egyenes következménye, hogy a filmet a művészmozikban vetítik, kizárólag felnőtt nézőknek. Azok, akik látták Tarantino későbbi filmjeit, a Ponyvaregényt, a Jackie Brownt és a Kill Billt, most sem csalódnak, hiszen a filmtörténet egy klasszikus krimijével találkoznak. (Budapest Film)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek