Iránytű

Kiállításra hívjuk Önöket, egy kiváló művészeti könyvet ajánlunk, s koncertre invitáljuk Olvasóinkat.

KultúraDániel Mária2005. 01. 07. péntek2005. 01. 07.
Iránytű


Kiállítás
A Magyar Nemzeti Galéria A modell - Női akt a 19. századi magyar művészetben című időszaki kiállításának létrehozói évekig dolgoztak a most látható igényes kollekció felvonultatásáért. Hívó szavuk bevallottan: a modell. A tárlat alapvetően abban a reneszánsz akadémiai közegben helyezi el a női akt ábrázolását, amelyen belül az újkori európai művészet is létrejött. Megújított műfajban nagyon tehetséges és híressé vált alkotók művei által kaphatunk mély és széles körű esztétikai élményt a kiállítás termeit járva.
Szerepel a bemutatón a kor egyik legnagyobb magyar festője, Székely Bertalan képe is. A mester sokat tett azért is, hogy a témában általa kidolgozott és tanított metódusok gyorsabban terjedjenek el a magyar képzőművészet berkeiben. Rippl-Rónai József, Benczúr Gyula, idős Markó Károly, Lotz Károly - hogy csupán néhány nevet említsünk - alkotásai szintén díszei és fényei a tárlatnak. Javarészt festmények, de rézkarcok, kisplasztikák is bekerültek a Magyar Nemzeti Galéria képválogatásába.
A kiállítás február 6-ig tekinthető meg.

Könyv
A művészeti stílusokat bemutató sorozatban az empire és a biedermeier után újabb gyönyörű és hasznos album jelent meg a Geopen Könyvkiadó gondozásában. A szerző, Vadas József művészettörténész ezúttal az art decót mutatja be a divat, a luxus és a művészet hármas egységében. Ilyen alapos és ilyen gazdagon illusztrált munka e témában még nem jelent meg Magyarországon. Ez persze annak is betudható, hogy a húszas-harmincas évek jellegzetes művészeti stílusa méltatlanul háttérbe szorult, keveset tudhatott róla a közönség, holott szívesen alkalmazták az akkori mindennapokban. Az art decót a szakma képviselői csak az elmúlt évtizedekben fedezték újra fel.
Az egyetemes irányzat az 1925-ben Párizsban megrendezett iparművészeti kiállításról kapta a nevét (Exposition internationale des arts décoratifs et industriels modernes), és majdnem mindegyik művészeti ágban éreztette hatását. Vadas József sorra veszi mindet az építészettől a a tárgykultúrán át a divatig és a reklámig. Nemcsak az egyszerű, hellyel-közzel egzotikus jegyeket magán viselő stílusról ír, hanem az art deco megteremtőiről, annak legjelentősebb alkotóiról is. A nagymesterek közül nem kevesen magyarok, mint ahogy egyik-másik építészeti látnivaló is hazai, például a Fasori templom vagy az Uránia Filmszínház Budapesten.
Az utolsó átfogó irányzatként emlegetett iparművészeti stílusról, az art decóról készült Vadas-könyv alapműnek számít, melyet nemcsak a szakmabeliek, hanem az értékek iránt fogékony olvasók is haszonnal forgathatnak.
(Geopen Könyvkiadó)

Koncert
Nagy népszerűségnek örvendenek az újévi koncertek. De nemcsak a komolyzene hívei juthatnak élményekhez, hanem a könnyűzene kedvelői is. Az eMeRTon- és Arany Nyíl-díjas Madarak zenekar tavaly január elején telt házas hangversenyt adott a budapesti Vigadóban. És most itt a folytatás! A természetet és a természetes muzsikát (például a rock and rollt) kedvelő, idén tízéves házibuli-zenekar ezúttal a Városligetben, a Széchenyi-kertben felállított padlófűtéses sátorban tartja újévi koncertjét január 9-én, vasárnap este 7 órákor. Vendégük az ír zene legjelentősebb hazai képviselője, a M.É.Z. együttes lesz.
A "Madarak és M.É.Z. napja" különlegesnek ígérkezik: a zenekarok egymás stílusában eljátszott dalokkal lepik meg zenész barátaikat és az összegyűlteket. A háromórás program során a M.É.Z. együttes és tánctanárai ír körtáncra tanítják a Madarak közönségét. Viszonzásképpen a Madarak táncosai boogie- és rock and roll-bemutatót tartanak. A zenekarok neveihez kapcsolódva madárkiállítás és mézkóstolás is lesz. A szünetben a csapat tanítványai, a Kismadarak lépnek fel, miközben a tánc egyetlen pillanatra sem áll meg.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek