Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az elmúlt évtizedekben cikkek százai jelentek meg a zenehallgatás kedvező lélektani hatásairól. Például arról, hogy zenehallgatás után könnyebben tanulunk, jobban teljesítünk, sőt még térlátásunk is javulhat. Egyes beszámolók szerint Mozart zenéje különösen fejleszti e tulajdonságokat.
Ezek a korábbi közlemények ösztönöztek egy kanadai kutatócsoportot arra, hogy viszonylag objektív módon próbálja megállapítani: hogyan hat a zenei képzés kora gyermekkorban az intellektuális fejlődésre. Az erre irányuló kísérletben 144 hatéves, tehát az iskolát éppen elkezdő gyerek vett részt. Négy csoportra osztották őket: két csoport tagjai zenei oktatásban részesültek, az egyik hangszeres zenét, míg a másik klasszikus Kodály-módszerrel vokális zenét tanult, azaz énekelt. A harmadik csoport tagjai színjátszást gyakoroltak, míg a negyedikbe tartozók szabadidejükben annyit játszhattak, amennyit csak akartak. Az egy tanéven át tartó, 36 hetes tréning előtt és után megmérték a gyerekek intelligenciahányadosát (IQ-ját). A két zenei képzést kapott csoportban a gyerekek intelligenciahányadosa átlagosan hét ponttal növekedett, míg a másik két csoport tagjainál átlagosan négy pont volt a gyarapodás.
Gyermekkorban az intelligencia évről évre fejlődik - fűzi az elmondottakhoz Bánki M. Csaba pszichiáter. Ez természetesen a kísérletben részt vevő valamennyi gyerekre igaz. Hogy mi magyarázza a jelentős különbséget? A zenei képzés nagyon összetett, sokoldalú elfoglaltság, hiszen a figyelem összpontosítását igényli, egyidejűleg kell olvasni, memorizálni, finom mozgáskoordinációt végezni. Ugyanakkor rendszerességet visz az életbe, mivel az órákra járni és készülni kell. A zene az érzelmek kifejezésének is egy módja, és ez szintén gyakorlás a gyerekek számára: megtanulják érzelmeiket énekkel vagy hangszerrel kifejezni. Más kísérletekből is ismert, hogy minél sokoldalúbb ingerek érik az embert gyerekkorában, annál erőteljesebben fejlődnek intellektuális képességei. Agyunkban a feladatok összekapcsolódnak: ugyanaz az agy, ha egy területen tréningezzük, más feladatokat is jobban meg tud oldani.
Gimes Júlia
(A Kossuth rádió Mindennapi tudomány című műsora nyomán.)
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu