Oscar, a meglepetések szobra

Túl vagyunk a 77. Oscar-díj-átadó gálán, amely a meglepetések éjszakája volt. Munkatársunk a televízió előtt ülve egyszer csak a helyszínen képzelte magát.

KultúraTanács Gábor2005. 03. 04. péntek2005. 03. 04.
Oscar, a meglepetések szobra



Becaplatok a vörös szőnyegen Los Angeles Kodak Színházába, a rajongók sikítozásától kísérve. A helyzeten csak kicsit ront, hogy ezek nem az én rajongóim, hanem Antonio Banderaséi, aki helyettem is csókokat dobál, amíg jómagam megpróbálom elkerülni, hogy rálépjek Renée Zellweger hosszú, vörös farkára. Szerencse, hogy nem csak színészek dolgoznak a szakmában, így el lehet vegyülni - például Charlie Kaufman forgatókönyvíróról úgyse tudja senki, hogyan néz ki, következésképpen ha valaki megkérdezi, ki vagyok, legfeljebb azt mondom, hogy animációs filmrendező. Aki nem hiszi, járjon utána.
Chris Rock, egy szép, magasra nőtt, fekete komikus vezényli le az Oscar-ceremóniát. Az este folyamán kétszer is sikerül meglepnie, először akkor, amikor megpróbál úgy tenni, mintha ő volna Catherine Zeta Jones. Persze senki sem hisz neki. Másodszor akkor, amikor kettő darab, magánál is egy fejjel magasabb úriembert szólít be a színpadra, mert magasságból is megárt a sok. Fontos a meglepetés: a gála producere szerint a díjkiosztás nézettsége azért esett az elmúlt években, mert nincs benne elég izgalom. Chris Rock bolondozásán kívül a szervezők a feszültséget azzal kívánták növelni, hogy bizonyos díjátadók a színház váratlan pontjain bukkantak elő. Engem például a frász kitört, mikor megjelent mögöttem Cate Blanchett talpig sárgában, és azt mondta, hogy Morgan Freeman lett a legjobb férfi mellékszereplő. Egy idő után viszont megszokja az ember, hogy kicsit előre-hátra csavargatja a fejét - hát istenem... Arról nem is beszélve, hogy általában csak azokat a díjazottakat nem engedik fel a színpadra a szobrocskát megköszönni, akiknek a filmjét úgysem látta senki - animációs rövidfilm, dokumentumfilmek közül a kisfilmek -, ez képezi a feszültség lényegét.
{p}
Ha már feszültségről beszélünk, valamit ki kellene találni, hogy Johnny Depp rágyújthasson, mert így nem fogja tudni feldolgozni a mai estét. Annette Bening még bizakodik, és szélesen somolyog, de igazán felhőtlenül Banderas érzi magát, aki ma este nem jelölt, viszont énekelhet meg drukkolhat a spanyol nyelvű filmbetétdalnak, illetve a legjobb külföldi film kategóriájában jelölt - szintén spanyol - Belső tenger című darabnak. Johnny Depp amúgy is szégyelli magát, hogy az idén egy érzelgős írótörténettel esetleg sikerülhet, ami tavaly a szőrös és büdös zombikalózokkal nem - összejön végre az a fránya férfi főszerep-Oscar. Ő már ebből nem jöhet ki jól, talán ezért növesztett szakállt meg vastag keretes szemüveget, a bajsza alatt pedig megfogadja, hogy jövőre direkt rosszul fog játszani, és a tévén keresztül otthon nézi a gálát - ott legalább akkor gyújt rá, amikor akar.
Az öt filmbetétdalból hármat Beyoncé Knowles énekel. A műsorvezető Chris Rock szerint érdekes, hogy neki egyszer sem vált véletlenül fedetlenné a cicije éneklés közben, nem úgy, mint Janet Jacksonnak egy másik, talán még ennél is izgalmasabb show-műsor keretében. A konferanszié hangjából enyhe csalódottságot vélek kiérezni. Csalódottságból persze bőven kijut mindenkinek erre az estére, ami természetes, hiszen csak minden ötödik jelölt kap díjat. Ami viszont tragikus, hogy a Szabó István filmjében hatalmasat alakító Annette Bening pont abba a négybe esett, aki nem kapott Oscart női főszerepért. Jól viseli, ami elmond valamit színészi képességeiről, hiszen a nyeregből az a Hilary Swank ütötte ki, aki öt éve is elhalászta előle az Oscart. Udvarias mosoly, taps, egyedül a rendkívül fiatalos képet mutató harmadik jelölt, Catalina Sandino Moreno van megakadva. Ő legalább mer durcás lenni.
A show végeztével elvonulunk a kormányzó estélyére, ahol félig sütött húst eszünk majd, és megkérdezem Clint Eastwood kilencvenhét éves anyukáját, hogy milyen gyerek volt az idei legjobb filmrendező. Ez már egy másik történet, de nekem van egy tippem.
{p}
Magyar szálak
Évek óta nincs Oscar-díjas magyar filmünk, bár valamilyen magyar vonatkozással bíró jelölt minden évben van. Szabó István Mephistója kapta meg a rangos elismerést 1982-ben, előtte, 1981-ben (amit kevesebben tudnak) Rófusz Ferenc A légy című animációs kisfilmjével nyert a kategóriájában. Rajtuk kívül Zsigmond Vilmos 1977-ben a Harmadik típusú találkozások operatőrjeként kapott Oscart. Az utóbbi időben vagy azért drukkoltunk valakinek, mert az ősei valamikor Magyarországról származtak el (Adrian Brody, legjobb főszereplő), vagy pedig külföldi filmnek azért, mert magyar színész részvételével készült (Jiři Menzel: Az én kis falum, Bán János). Idén Szabó István filmjének főszereplőjéért, Annette Beningért szoríthattunk - hiába.

A legjobbak
Legjobb film: Millió dolláros csaj (Million Dollar Baby).
Legjobb külföldi film: Belső tenger (The Sea Inside, Spanyolország).
Legjobb rendező: Clint Eastwood (Millió dolláros csaj/Million Dollar Baby).
Legjobb női főszereplő: Hilary Swank (Millió dolláros csaj/Million Dollar Baby).
Legjobb férfi főszereplő: Jamie Foxx (Ray).
Legjobb női epizódszereplő: Cate Blanchett (A pilóta/The Aviator).
Legjobb férfi epizódszereplő: Morgan Freeman (Millió dolláros csaj/Million Dollar Baby).
Legjobb eredeti forgatókönyv: Charlie Kaufman (Egy makulátlan elme örök ragyogása/ Eternal Sunshine of the Spotless Mind).
Legjobb adaptált forgatókönyv: Alexander Payne, Jim Taylor (Kerülő utak/Sideways).
Legjobb kép: Robert Richardson (A pilóta/The Aviator).

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek