Van egy történetünk

Három nap alatt a Föld körül

KultúraUjlaki Ágnes2005. 03. 11. péntek2005. 03. 11.
Van egy történetünk

Vagyonát már megkereste - s azóta csak az a gondja, hogyan költse el - a most hatvanéves amerikai milliárdos, Steve Fossett. Korunk legkalandvágyóbb emberéről van szó, aki - mert megteheti - sorra megvalósítja álmait. Legyünk azonban igazságosak: amit ez az ember eddig véghezvitt, ahhoz nem lenne elég csupán a pénz. Kell hozzá vagányság, vakmerőség, elszántság, kitartás és nem utolsósorban álmodni tudás. Mostanra már rengeteg, lehetetlennek tartott tengeri, szárazföldi és légi vállalkozás köthető a sajtó által "őrült amerikai"-nak nevezett üzletemberhez. Jó száz rekordot mondhat magáénak. Minden tervével addig kísérletezik, míg végre sikerül megvalósítania őket. Például hőlégballonjával hatszor próbálta megkerülni a Földet, mire siker koronázta állhatatosságát. Tavaly nemzetközi legénységgel megjavította a Föld körüli vitorlázás világrekordját.
Most az eddigi legnagyobb kihívás elé állította magát. Körberepülni a Földet eleve nagyszerű és embert próbáló feladat, de ezt egyedül, leszállás és tankolás nélkül megtenni mindeddig lehetetlennek tűnt. Ennyi pedig éppen elég ahhoz Fossettnek, hogy belevágjon. A Földet megkerülő sugárhajtású gépet ugyanaz a mérnök tervezte, aki az első magán űrrepülőgépet és a Voyager űrszondát.
Fossett március 3-án, csütörtök este az USA-beli Salina repülőterén landolt, miután három nappal korábban ugyanonnan elindulva átrepült valamennyi délkörön, és 37 ezer kilométert tett meg a Ráktérítő mentén. A gép útvonala Chicago-Toronto-London-Párizs-Kairó-Bahrein-Kalkutta-Sanghaj-Tokió-Honolulu-Los Angeles volt. Az út alatt Fossett a NASA által rendelkezésére bocsátott rendszer segítségével szinte állandó kapcsolatban állt földi csapatával. Útján repülőgépek kísérték, hogy beszámoljanak a bravúrról, és hogy szükség esetén segítséget nyújtsanak. A repülést több, nem várt akadály nehezítette. A felszállást követő első órákban a gép navigációs rendszerével akadtak problémák, később a túlzott üzemanyag-fogyasztás miatt az utolsó távra már alig maradt kerozinja. Hawaii szigeténél már majdnem meg kellett szakítania a repülést, de Fossett vállalta a kockázatot, bízott a hátszélben - és neki lett igaza, 67 óra egy perc után landolt a felszállás helyén, Kansas államban.
Az "őrült amerikai" most talán egy kis időre megnyugodott. De alighanem hallunk még róla...

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek