Mozaik

KultúraValló László2005. 05. 27. péntek2005. 05. 27.
Mozaik

Gyorsvasút után szuperhajó
Francia tervezők a francia gyorsvasút, a TGV mintájára elkészítették a világ leggyorsabb hajójának tervét, amelyből jövőre már valóság is lehet. A BGV elnevezésű vízi jármű hossza 155, legszélesebb metszetében törzse het70 méteres, és egyszerre ezerhétszázan utazhatnak rajta. A szuperhajót már nem a hagyományos hajócsavar tolóereje hajtja, hanem egy különleges szivattyú (hidrojet), amely nagy átmérőjű nyílásokon beszívja, majd keskeny csöveken óriási erővel lövelli ki a tengervizet. (Az ehhez szükséges hatalmas teljesítményt benzines Rolls-Royce-motor adja majd.) Az újfajta hajtómű óránként százhúsz kilométeres sebességgel repíti a hajótestet. Ilyen sebesség mellett az utasok már a nagy hullámverést is alig érzékelik, így a tengeribetegség sem fog majd rajtuk.

Mégis él a királyharkály!
Több amatőr és hivatásos ornitológus is látta, sőt le is fotózta a kihaltnak vélt királyharkályt Észak-Amerikában. A világ egyik legnagyobb termetű (fél méterre is megnövő) fakopáncsából 1944-ben látták az utolsó példányt Louisiana államban. A különleges látványt nyújtó, piros bóbitás madár azért került végveszélybe, mert az erdők kiirtásával élőhelye 1880-tól kezdve egyre drámaibb mértékben beszűkült.
{p}
Mindentudó mobiltelefon
Hol vannak már azok az idők, amikor a mobiltelefont telefonálásra használta az ember? Napjainkban szó szerint ritka az olyan készülék, amelybe ne lenne beépítve valamilyen játék, fényképezőgép, digitális kamera vagy rádió. A Nokia legújabb modellje például valójában egy mini személyi számítógép, ennek megfelelően van benne szövegszerkesztő, táblázatkezelő, és persze ott a Microsoft Explorer böngésző is, amellyel a világhálón található összes weboldal megnyitható. A Nokia legújabb multimédiás eszköze kívülről egy elegáns mobiltelefon képét nyújtja, ha azonban kettényitjuk, teljes billentyűzettel szembesülünk, illetve ehhez tartozó olyan kijelzővel (képernyővel), amelyen nem kevesebb, mint 65 536 színárnyalat jeleníthető meg.

Kihalófélben a tengeri csikóhal
Sok más állat mellett a tengeri csikóhal is fölkerült a természetvédők vörös listájára, mivel az utóbbi húsz évben több mint hetven százalékkal csökkent az állománya. A lófej formájú apró halak elsősorban Délkelet-Ázsia tengereiben kedvelt zsákmányai a halászoknak, a hagyományos kínai orvoslás szerint ugyanis a csikóhal porrá őrölve kiváló afrodiziákum (ajzó- és potencianövelő szer). Ennek megfelelően jól is jövedelmez: egy kiló szárított tengeri csikóhal tizenkétezer forintnyi pénzt hoz a halászok konyhájára.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek