Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Kínában és Japánban a narancssárga a szeretet és a boldogság színe. Azt tartják róla, hogy segíti a gyógyulást, élénkít, derűsebbé tesz és oldja a görcsöket. Ezt a több évezredes megfigyelést ma már tudományos kutatások igazolják, ugyanis eltérő színek más és más hangulatot, érzést váltanak ki belőlünk.
Az, hogy valaki ragaszkodik egy bizonyos színhez, sok mindent elárul az illető lelkivilágáról. Ha például egy barnára festett, sötét szobához vonzódik, akkor az illetőn a depresszió jeleit lelhetjük fel. Vagy például ugyanaz az ember piros ruhában merészebb, magabiztosabb benyomást kelt bennünk, mint amikor fehér ruhát vesz fel, mert ez utóbbi inkább visszafogottságot sejtet.
A különböző színek nemcsak hangulatunkra hatnak, felhasználják őket a gyógyításban is. A színterápiát már az ókori egyiptomiak is alkalmazták, amikor nyavalyájuknak megfelelően más-más színű szobákba fektették a betegeket. Múlt századi kutatások eredményei azt igazolták, hogy egy-egy szín sugártartománya az egyes szerveinkre vannak jótékony hatással. Színterápiával pótolható az elveszített energia, javítható a memória és az ellenálló képesség, oldható a stressz, enyhíthetők az emésztési panaszok és - amire mindannyian vágyunk - harmónia teremthető a lelkünkben. A hatvanas-hetvenes években számos kutató vizsgálta, hogy a színes sugárzások miként hatnak az emberi vízháztartásra, a cukoranyagcserére, az agyműködésre, a vér összetételére, a hormonokra, a máj működésére és a vegetatív idegrendszerre. Bebizonyították, hogy a színes fémek és a színes környezet az élő szervezetben kísérletileg igazolhatóan különböző reakciókat vált ki. Így például az ultraibolya sugarak teljesítményfokozó hatásúak, a vörös pedig felgyorsítja a véráramlást.
A vörös és a piros egyébként a nemiség szimbóluma, a libidó színe. Aktivizál, élénkít, lendületesebbé teszi szervezetünket, erősíti a gondolkodásunkat. A kék megnyugtat, lefékez, koncentrálásra késztet és lehűt. Csillapítja és rendbe hozza a gyulladásos folyamatokat. A sárga a hit, a jóság, az értelmesség színe, feloldja a gyengeséget és erősíti az idegeket. A zöld a természet megújulását, a fejlődést és a termékenységet képviseli. A fiatalság, a remény, a boldogság szimbóluma. Kiegyensúlyozottá tesz, feloldja a feszültséget, megnyugtat és csillapítja a fájdalmakat. Hasonló hatása van az ibolyakéknek is. A szürke a hamu és a köd színe, a szomorúság, a melankólia, az unalom, a fásultság és az egyhangúság jelképe. A fehérről a fény, a tisztaság, a tökéletesség és az egyszerűség jut eszünkbe, s éppúgy lehet az öröm, mint a gyász színe.
A színterápiával mi magunk is élhetünk, például lakásunk, környezetünk berendezéseit a színek hatásainak ismeretében választhatjuk meg. Vannak, akik így alakítják ki ruhatárukat, sőt az ételeiket, amikor változatos színű zöldség- és gyümölcstálakat varázsolnak az asztalra. A friss levegő mellett azért is kell sokat tartózkodnunk a természetben, mert pihentetőleg, gyógyítólag hat ránk gazdag színvilágával.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu