Slovenské Osvetové Centrum, Cerna. Magyarul: Szlovák Közművelődési Központ, Bakonycsernye. A Fejér megyei falucska egykori tűzoltószertárán és későbbi könyvtárán 2003 óta olvasható a felirat, a település azóta székhelye a regionális szlovák közművelődési központnak, ahol egyre-másra zajlanak a kulturális és hagyományőrző rendezvények. Legutóbb az Országos Szlovák Önkormányzat Kutatóintézete és a Bakonyi Szlovákok Egyesülete rendezett itt közös nyelvi konferenciát és kutatótábort, s egy új kiállítást is megnyitottak.
A legfrissebb adatok szerint a településen a lakosság mintegy tíz százaléka, 360 személy vallotta magát szlovák nemzetiségűnek - tudtuk meg Szabó Jánostól, a helyi szlovák kisebbség önkormányzatának elnökétől. Nagyon fontos számukra a központ, hiszen egyrészt könynyít abban, hogy megőrizhessék a szlovák nyelvet, másrészt mert tanítani kell a bakonyi szlovák nyelvjárást is, melyet máshol már nem használnak.
A Trencsén északi részén élő szláv nyelvjárást ma már igen kevesen beszélik, több szakember is úgy véli, mielőbb meg kell kezdeni a hagyományok megőrzését, ápolását. Bizonyos estéken például "beszedák"-at tartanak, aminek jelentése: szlovákul folytatott esti beszélgetés. A központban összegyűlnek, s beszéd közben azt vizsgálják, ki mennyire tud beszélni, olvasni a trencséni nyelvjárásban.
A központ azonban nemcsak a bakonycsernyeieket szolgálja, hanem a környező Veszprém megyei települések - Szápár, Jásd, Öskü - szlovák nemzetiségű lakosait is. A falvakban pávakörök és hagyományőrző egyesületek őrzik a hagyományokat, de az ottaniak nem feledkeznek el a szlovák ősök készítette tárgyak felújításáról, és természetesen újakat is készítenek. Így például állandó kiállítást létesítettek a hagyományos használati tárgyakból. Nemrég szlovák nyelvtanfolyamot indítottak.