Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Amikor kell, Q1 portrét rajzol, labdázik vagy éppen előadást tart, miközben élénken gesztikulál, és olykor kedvesen mosolyog. Kihívó pillantásokat ugyan még nem tud vetni a férfinépre, kacérsága azonban elhatározás (és technikai megoldás) kérdése csupán. De Q1, a japán robotnő már így is zavarba ejtően emberi: mozgatja szemgolyóit, időnként fölvonja szemöldökét; haját a legújabb divat szerint vágták, elegáns kosztümöt visel, arcát és kilátszó végtagjait pedig szilikonnal vonták be, ami élénken emlékeztet az emberi bőrre.
Az igen élethű, emberszerű (humanoid) robotot a Jokohamai Egyetem kutatói konstruálták, a robottechnika mai csúcsteljesítménye összegződik benne. Hol vagyunk már a sokcsuklós ipari szerkezetektől, a nyíró, vágó, válogató, ide-oda rakosgató, csavart meghúzó vagy munkadarabokat hegesztő robotoktól! Igaz, napjainkban még mindig az ilyenek alkalmazása a legelterjedtebb: tavaly egymillió ipari robot tette a dolgát a legkülönbözőbb ágazatokban szerte a világon, a háztartási robotok száma pedig meghaladta a hatszázezret. (Sokatmondó adat, hogy ezek harmada az utóbbi egy évben talált gazdára.)
Napjaink háztartási robotjai már nemcsak füvet nyírnak vagy porszívóznak, hanem ennél finomabb, összetettebb, mondhatni intelligenciaigényesebb feladatok végzésére is képesek. Így például söprögetnek, ügyelnek az épület biztonságára, ajtónállóként üdvözölnek, majd bekísérnek a főnökhöz, gyerekekre vigyáznak vagy éppen játszanak velük a gyerekszobában. Más változatok kisebbfajta tárgyak (például szendvicsek) ide-oda szállítására képesek nagy, egybefüggő munkaterületeken, ismét mások az irodaépületek ablakait tisztítják. És vannak a "szavak robotjai": a négy nyelven beszélő, illetve fordító humanoid robotok, amelyek arcmimikával kísérik szavaikat, meg azok a társalkodó robotok, amelyek szóval tartják az intelligens tolószékben ülő, unatkozó nagymamát.
Ha valaki magára ölti a HAL névre keresztelt robotruhát, szó szerint Erős Jánosnak érezheti magát, mert megkétszerezi a fizikai erejét. Ez a különleges robotvégtag-szerkezet a Cukuba Egyetem újdonsága, amely - megalkotói szerint - jó szolgálatot tesz minden olyan területen, ahol súlyos terheket (például magtehetetlen betegeket) kell emelgetni.
A robotika legújabb fejlesztései Japánban mutatkoztak be a nemrégiben rendezett világkiállításon, a robotok prototípusainak nagy seregszemléjén, az új technológiákkal foglalkozó japán állami intézmény, a NEDO szervezésében. Az eredmények nem véletlenek: a kormányzati szervek céljainak, illetve az egyetemi, vállalati kutatás-fejlesztési feladatoknak az összehangolásából, az e feladatokban érdekeltek példás együttműködéséből születtek. Nem titok, hogy Japán vezető szerepre törekszik a robottechnika fejlesztésében és tökéletesítésében, már csak annak okán is, hogy az országban jelentős hagyományai vannak a robotgyártásnak. Ennek jegyében egyre több egyetem műszaki mérnöki szakán teszik vizsgaanyaggá a robotkészítést.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu