Jelképek madara

Szebb a páva, mint a pulyka! - kiabáltuk gyerekkorunkban a békés pulykák bosszantására. Pedig a díszes tollú madárról nem sokat hallott a falusi gyerek, mivel pávát többnyire csak állatkertekben láthatott már évtizedekkel ezelőtt is.

KultúraPintér Csilla2005. 08. 19. péntek2005. 08. 19.
Jelképek madara

A fácánfélék családjába (fácán, fürj, fogoly, házityúk) tartozó páva őshazája India és Ceylon. A kakas feje - 20-24 tollú bóbitát hord rajta -, nyaka, begye bíborkék, a teste kékeszöld, farkának felső tollai 1-1,5 méter hosszúak, zöldes fényűek, a végükön tarka pávaszemfolttal. A barnászöld tyúknak kevésbé feltűnő a tollazata, és farokuszálya sincs. A páva az ókorban került Indiából Európába, és a rómaiak ízletes húsáért tartották.
A nagy testű madár Indiában az emberek közelében, nemritkán a falvak közepén fészkel. A helybeliek több vidéken szent madárnak tartják, és a hindu templomok környékén félvad körülmények között tenyésztik a papok. A hinduizmus hagyománya szerint ugyanis a szerelem istenét, Kámát szállította hátán a páva, illetve a bölcsesség, a zene és a költészet istennőjének, Szaraszvatínak szent állata volt. Az ókori Indiában a pávafarok a mindent látó Napot és a kozmikus körforgást szimbolizálta, a termékenység, a halhatatlan lélek jelképének is tartották, ezért a közösségek szigorúan büntették azt, aki elpusztított egyet is a madarak közül. Az ókeresztény művészetben a szétterülő farktoll az örök élet, a világegyetem szimbóluma lett.
Kastélykertek, díszes udvarok szívesen látott lakója volt egykor a páva, amelynek szelídített példányaival többnyire csak állatkertekben lehet találkozni manapság. A nagy testű madár tartásához hely kell, az ennivalóban viszont nem válogatós. Tápláléka ugyanis kukorica, búza, napraforgó, köles, fonnyasztott tyúkhúr, lucerna.
A kakas hároméves korára éri el az ivarérettséget, és ekkor fejlődik ki a színpompás tolldísze: farkát legyezőszerűen szétteregetve udvarol a kétéves korukra ivarérett tyúkoknak. A hím ebben az időszakban meglehetősen agresszív, lármás, még éjszaka is hangosan rikácsolva hívja párját, amely a fészkét általában valamely magasabb pontra rakja. Európában május táján költi ki a tyúk 9-12 darab, a pulykáénál nagyobb, halványsárgás, vörhenyes színű tojását.
A fogságot hamar megszokja a páva, viszont rettenetesen zsarnokoskodó, és a társak békéjét hajlamos gyakran megzavarni. Ha kiharcolta magát két pávakakas, elkeseredésében a vesztes, ha teheti, pulykakakason tölti ki a mérgét.
Nagyon igénytelen és szívós madár. Télen is a nyári, kimagasló hálótanyáján ül el, ahol behavaztatja magát, és közben semmi baja nem esik.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek