Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A bagoly félhomályban is jól tud tájékozódni, az éles szemű sas viszont alkonyatkor csaknem teljesen vakká lesz, míg az ember szeme éjjel-nappal érzékel: erős fényben, élesen, az úgynevezett csapocskák, homályban pedig, elmosódottabban, a fényérzékenyebb pálcikák aktivitása révén.
A magasabb rendű élőlények szemideghártyájának fontos alkotói a csapsejtek és a pálcikasejtek. A csapocskák finomabb teljesítményre képesek, azonban csak erősebb fényben aktiválódnak, míg a pálcikasejtek gyenge fényt is érzékelnek. Például a bagoly ideghártyájában csak pálcikasejteket találunk, így általában véve be kell érnie a bizonytalanabb látással, ámde kárpótlásul félhomályban is kiválóan tájékozódik. A gyors mozgású, éles szemű állatoknak, mint például a sasnak, csupán csapocskái vannak, ezért alkonyatkor alig lát. Az állatok nemcsak a fény alapján tájékozódnak. A denevér például ultrahang segítségével sötétben repülve sem ütközik akadályba, és az éjjeli rovarokat is észreveszi. Ez a rovarevő kisemlős ultrahangot bocsát ki, amelyeket az emberi fül nem képes érzékelni. A rövid hanghullámok egészen kis tárgyakról is visszaverődnek, ezáltal a denevér előtt "fülben" kirajzolódik alakjuk. Az éjszaka vadászók - a tudomány mintegy 175 ilyen fajt ismer - kitűnően látnak félhomályban, és elég jól a nappali világosságban. A macska szemében kétezerszer, a mély vizekben vadászó delfinében hétezerszer több pálcikasejt van, mint az emberében. A baromfiak közül a kacsa szemének ideghártyájában sok a pálcikasejt, így gyenge fényben, a víz alatt is jól lát.
A sötétben gyakran felvillanni látszik némelyik állat, különösen a macska szeme, ám ez csupán visszatükröződése valamilyen fényforrásnak. A jelenség magyarázata, hogy sok állat szemében fényvisszatükröző kristályos réteg található. (A visszaverő rétegben gyakran mészkristályok is előfordulnak, ezek fokozzák a visszatükröződést.) Az ember szemében ilyen anyag nincs. Minthogy a visszatükröző réteg hozzájárul a sötétben való tájékozódáshoz, a legtöbb éjszakai életmódot folytató állat jobban lát ilyenkor, mint az ember.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu