Minden út hálózatban vezet

Milyen közös vonások - ha úgy tetszik, törvényszerűségek - állnak sejtjeink, idegrendszerünk működése, egy ország közúti térképe vagy éppen a világháló hátterében? A kérdésre egy új, napjainkban egyre lendületesebben fejlődő tudományterület, a hálózatok tudománya igyekszik megadni a választ.

KultúraValló László2005. 10. 28. péntek2005. 10. 28.
Minden út hálózatban vezet

Arra a fölismerésre épül, hogy a hálózatok az emberi lét minden területét átszövik, s közös vonásuk, hogy csomópontok és közöttük fönnálló kapcsolatok alkotják őket. Példáinkban a sejt rendszerében az egyes elemek a molekulák, közöttük a lejátszódó kémiai folyamatok teremtik meg a kapcsolatot. Idegrendszerünk pedig az egyes érzékelő idegsejtek (mint elemek), illetve az érzetet, ingerületet vezető idegrostok kapcsolata, kölcsönhatása révén látja el föladatát. A térképen az egyes városok (települések) a hálózati csomópontok, a kapcsolatot az összekötő utak alkotják.
A világhálót nem véletlenül nevezik a hálózatok hálózatának. Fölfoghatjuk úgy, mint valóságos számítógépek és azokat összekötő telefonvonalak (kábelek) szövedékét. De az internet mégis virtuális mivoltában a legnagyobb, ha mint olyan hálózatot tekintjük, amelynek csomópontjai a weblapok, amelyeket a linkek (a webcímek) kötnek egymáshoz. Ezek a linkek fonják össze a különálló weblapok összes tartalmi elemét és terebélyesítik egy hatalmas hálózattá.
Ezen túlmenően a hálózatok a gazdasági, társadalmi életben ugyanúgy jelen vannak: a csomópont az ember, az (összekötő) kapcsolat pedig a feladat, az érdek vagy az eszme. Így, a hálózatok révén jellemzi egy vonatkozásban legalábbis, közös törvényszerűség a sikeres gazdasági vállalkozást, az emberbaráti szervezetet és a terroristahálózatot.
A hálózatok világának kiváló kutatója Barabási Albert-László, aki az amerikai Harvard Egyetem professzora és az MTA külső tagja, egyben a Behálózva című könyv szerzője. A Mindentudás Egyetemén nemrégiben megtartott Hálózatok tudománya című előadása ennek az újdonsült tudományterületnek a megismertetése jegyében zajlott, kiemelve, hogy a hálózati gondolkodás új kutatási területeket is megnyitott, és első eredményeit már föl is használták a gyógyszer- és rákkutatásban, a (beszélt) nyelv nagyvonalú szerkezetének jellemzésére, valamint a világháló hatékonyabb működésének elősegítésére.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek