Mozaik

KultúraValló László2005. 10. 07. péntek2005. 10. 07.
Mozaik

Özönvizes jövő
Századunk végére akár négy Celsius-fokkal is növekedhet Földünk átlaghőmérséklete, aminek következményei beláthatatlanok - így összegezhető a hamburgi Max Planck Meteorológiai Intézet legújabb jelentése. Elolvadhat például az Északi-sarkot borító jégréteg, aminek vékonyodása az idén minden korábbinál gyorsabb lett. A sarki jég eltűnésével harminc-negyven centiméterrel is megemelkedhet a tengerek vízszintje, ami nagy gondokat okozhat a partvidéken élőknek. Európa belső területein forróbb és szárazabb nyarakra számíthatunk, az emberpróbáló nyári hőhullámok megszokott jelenségekké válhatnak. Ugyanakkor a telek enyhék lesznek és csapadékosak, miközben általánossá válhatnak az olyan, eddig szélsőségesnek tartott időjárási jelenségek, mint az özönvízszerű esőzés vagy az áradások. A jelentés figyelmeztet: ha az ipari országok nem tartják be a kyotói egyezményt, és nem csökkentik legalább egy százalékkal a gázkibocsátásukat, a változások egy idő után kezelhetetlenné válhatnak.

Késve indultak a gólyák
A Magyar Madártani Intézet megfigyelése szerint idén később indultak délnek a gólyacsapatok. A kedvezőtlen időjárás miatt már az áprilisi fészekrakás is késedelmet szenvedett, így a fiókák fejlődési ideje eleve lerövidült. A gólya egyébként fokozottan védett állat nálunk is, egy példányának eszmei értéke százezer forint. Az 1940-es évek elején még 16 ezer gólya fészkelt hazánkban, napjainkban mindössze ötezerre tehető a számuk.

Orvosi Nobel-díj
Két ausztrál kutató, Barry J. Marschall és J. Robin Warren kapta az idei orvosi Nobel-díjat a Helicobacter pylori baktérium fölfedezéséért, illetve azért, hogy megállapították róla: ez a kórokozó a felelős a gyomor- és bélbetegségek egy részéért. Ennek fertőzése váltja ki például a gyomornyálkahártya gyulladásait, illetve a gyomor- és nyombélfekélyek legtöbbjét. A két kutató e milliók életét szerte a világon megkeserítő betegségek hatékony kezeléséhez járult hozzá fölismerésével. A szóban forgó baktérium a fertőzött emberek gyomrának és vékonybelének nyálkahártyáján élősködik és szaporodik, igen erősen savas körülmények között. Valószínűleg emberről emberre terjed, mégpedig közvetlen érintkezés (piszkos kéz), víz, illetve étel útján. A Helicobacter pylori jelenléte napjainkban már gyomortükrözés nélkül, úgynevezett kilégzési teszt segítségével is kimutatható.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek