Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Egyik-másik gazdag ember, úgy látszik, már betelt a Föld nyújtotta turisztikai lehetőségekkel, és a világűrbe kívánkozik. Napjainkban ennek már nincs technikai akadálya.
Az első ilyen űrutazó Dennis Tito amerikai milliárdos volt, aki 2001 áprilisában jutott fel a nemzetközi űrállomásra és a Föld körül keringve eltöltött rajta nyolc napot. A második induló Mark Shuttleworth, egy dél-afrikai informatikus vállalkozó. Ő 2002 áprilisában szállt fel; Gregory Olsen pedig idén október 10-én érkezett vissza a Földre. Mindhárman húsz-húsz millió dollárt (négy-négy milliárd forintot) fizettek a kiruccanásért. A negyedik szerencsés helyére többen is pályáznak, noha az indulási időpont egyelőre bizonytalan.
Szemfüles vállalkozók persze már most üzletet látnak az űrturizmusban, és egyengetik az útját a sokak számára elérhető nem mindennapi szolgáltatásnak. Ennek jegyében szervezték a minap azt a Belfastban tartott konferenciát is, ahol már az első turistaűrhajó fellövésének idejét is megtervezték: 2008-ra datálják, a jegyek ára pedig - szerintük - nem kerül majd többe százezer dollárnál.
Eközben fölröppent a hír, hogy a közeljövőben beindul Bush elnök legújabb nagyszabású űrprogramja, amelyet az "Emberekkel vissza a Holdra, és irány a Mars!" jelszó fémjelez. Ennek keretében vadonatúj űrkompok, CEV-ek (crew exploration vehicle, azaz ember által irányított felfedező jármű) fejlesztése kezdődött. A formatervezésben visszanyúlnak az első űrkompokhoz, de megnövelik a belső térfogatot, hogy több ember utazhasson. A tervek szerint az új űrjármű lehetővé teszi, hogy az űrhajósok több idő tölthessenek el a Holdon, és a 2010-es évekre megindulhat majd a holdkolóniák építése is. A tudósok célja mindezzel a vörös bolygó, a Mars ember általi "megszállása".
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu