Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az amerikai gyógyszerellenőrző hatóság adatai szerint az elmúlt húsz évben piacra került gyógyszerek 67 - a rákellenes szerek körében 72 - százaléka növényi eredetű hatóanyagot tartalmaz. Nyiredy Szabolcs akadémikus szerint a számok egyértelműen bizonyítják, nincs igazuk azoknak, akik azt mondják: korunkban befellegzett a gyógynövénykutatásoknak, a tervezett és szintetikusan előállított új hatóanyagoké a jövő.
Ma a világon 248 ezer növényfajt tartanak nyilván, de alig nyolc százalékukat vizsgálták meg arra nézve, hogy tartalmaznak-e gyógyászati szempontból értékes anyagot. Azaz mintegy 228 ezer növényfaj e tekintetben teljesen ismeretlen az emberiség számára. Ekkora változatosság mellett nincs mód átfogó vizsgálatokra, ezért fontos szerep jut az etnobotanikai kutatásoknak. A gyógynövénykutatóknak el kell beszélgetniük idős "bennszülöttekkel" afrikai vagy pápua-új-guinea-i őserdőkben, helybeliekkel Erdélyben, mert apáról fiúra, anyáról leányra száll a tudás, hogy az adott vidéken egyes növényeket milyen módon, mely betegségek kezelésére használtak, használnak. És az így szerzett értesülések nyolcvan százalékában tudományos módszerekkel is igazolni lehet valamilyen hatást.
Nem törvényszerű, hogy manapság csak távoli, egzotikus vidékeken lehet új hatóanyagokat találni. Példa erre a Taxus baccata, a közönséges tiszafa vagy a hóvirág. Az előbbiből egy nagyon hatékony daganatellenes szert izoláltak - bizonyos rákos megbetegedésekben ez ma a rendelkezésre álló leghatásosabb gyógyszer -, az utóbbiból pedig egy olyan, egyelőre még fejlesztés alatt álló vegyületet, amely a teljes szellemi leépüléssel járó Alzheimer-kór jelenleg ismert egyedüli ellenszerének mutatkozik.
A Magyar Tudományos Akadémián november végén rendezett, A gyógynövénykutatás a XXI. században című konferencia kapcsán Nyiredy Szabolcs, a Gyógynövénykutató Intézet Rt. elnök-igazgatója arról is beszélt a Szonda című rádióműsorban, hogy a kutatóhelyeknek saját keresési stratégiájuk van. Ők például a gyomnövényeket vizsgálják - mert velük nem törődik senki -, és már találtak is bennük értékesnek mutatkozó új hatóanyagokat. A professzor arra is figyelmeztetett, hogy a gyógynövényeknek óriási a feketepiaca. Sufnikban, garázsokban piszkos kezű emberek által bezacskózott, furcsa feliratú, ki tudja, honnan származó "csodaszereket" árulnak mindenfelé. Nyiredy Szabolcs mindenkit óva int az ismeretlen eredetű termékektől. Gyógynövénykészítményeket, füveket, teákat csakis gyógyszertárakban, illetve gyógynövényboltokban szabad beszerezni, az ott árusított termékeket ugyanis minőségileg ellenőrizte a hatósági jogkörrel rendelkező Gyógynövénykutató Intézet.
(A Kossuth Rádió Szonda című műsora nyomán)
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu