Dicsőség a medencében

Hamarosan kezdődik Andy Vajna magyar származású amerikai producer új játékfilmjének forgatása. A díszbemutatót már kitűzték, 2006. október 23-ára. A film fiatal hőseinek a forradalom kezdetétől a melbourne-i díjkiosztásig ívelő története a magyar vízilabda-válogatott kalandjain alapul.

KultúraKálmán Zsuzsa2006. 02. 03. péntek2006. 02. 03.
Dicsőség a medencében

Az ötletet egy amerikai alkotók által a magyar forradalomról és a vízilabdázókról készített dokumentumfilm adta, melynek címe Freedom's Fury (A szabadság dühe). A történet középpontjában 1956. december 6. áll, egy rendkívüli nap. A Kádár-kormány már igyekezett megszilárdítani hatalmát, de egymást érik a letartóztatások elleni tüntetések és a sztrájkok; az újjászerveződött karhatalom Budapest több pontján csupán szovjet segítséggel tudja szétoszlatni a tömeget. Ezalatt a világ egy távoli városában is szovjetek és magyarok néznek szembe egymással. A melbourne-i olimpián játszanak vízilabda-elődöntőt. Itt egyenlőek az esélyek: heten néznek szembe héttel. A meccs a magyar szabadság melletti rokonszenvtüntetéssé változik. Amikor Zádor Ervint ellenfele, a szovjet Prokop képen vágja, és a magyar csapat legfiatalabb játékosa vérbe borult arccal mászik ki a medencéből, a szovjet válogatott tagjait a rendőrségnek kell biztonságos helyre menekítenie. A főképp ausztrálokból álló tömeg tombol, a magyarok legyőzték a szovjeteket.
A Szabadság, szerelem című film forgatása februárban kezdődik. Története az 1956-os forradalom eseményeit a magyar vízilabda-válogatott egyik ifjú sztárja, Karcsi meg egy csinos műegyetemista, Viki szemszögéből mutatja be. A lány az első naptól fogva aktív, lelkes részese az eseményeknek, a fiú azonban nem veszi komolyan az egészet; csak udvarolni akar, nemigen törődik a lány politikai nézeteivel - lassacskán azonban ellenállhatatlanul magával sodorja a többiek lelkesedése. Viki nyomába járva ott van a Rádió ostrománál, a Kossuth téren, a ledöntött Sztálin-szobornál. Miközben az ország, ha csak néhány napra is, de fellélegzik, és új reményekkel telve tekint a jövő felé, Viki és Karcsi egymásba szeret. A fiú maradna, harcolni akar, de Viki meggyőzi, hogy utazzon a társaival, képviselje az olimpián az immár szabad Magyarországot. Amikor a szovjet hadsereg másodszor is bevonul Budapestre, hogy eltiporja a forradalmat, Viki is harcol a tankok ellen. Eközben Karcsi azt teszi, amihez a legjobban ért: a medencében szerez dicsőséget hazájának. A világ két távoli pontján ugyanazért szállnak harcba. Viki a barikádokon, Karcsi a medencében...
A Szabadság, szerelem Andy Vajna és a forgatókönyvírók, Joe Eszterhas és Bereményi Géza szándéka szerint igazán a fiataloknak szól. Szeretnék azok számára is átélhetővé tenni a múltat, akik csak könyvekből - vagy abból sem - ismerik, pedig éppenséggel lenne mire büszkének lenniük. Andy Vajna eddigi produceri pályafutása során kereste azokat a témákat, melyekkel a magyar s egyben gyakran a saját múltjának meghatározó kérdéseit dolgozhatja fel. "Ha nincs ötvenhat, én sem lennék ma az, aki. Ötvenhat valamennyiünk története" - mondta Andy Vajna a film bejelentése alkalmával.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek