Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Küzdelem a tiszta ivóvízért; ez fogja jellemezni a XXI. századot - halljuk, olvassuk gyakran az egyik őselemről. Somlyódy László akadémikus tudományos ténykedésében és életmódjában egyaránt központi helyet foglal el a víz. "Szükségem van rá, hogy vízen legyek" - válaszolja kötődéseit tudakoló kérdésemre a Víz Világszövetség elnöke, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem tanszékvezető professzora, aki szerint a XIX. század közepéig a vízzel nem történt nagyon sok rossz.
A bajok a városiasodással, a víz által terjedő járványokkal kezdődtek - kolera, tífusz és társaik -, amelyek százezer- vagy milliószám szedték áldozataikat. Az USA-ban például többen haltak meg kolerában, mint a függetlenségi háború idején. A folytatás: a vízöblítéses WC elterjedése, a csatornázás, s ennek nyomán a tisztítatlan szennyvizek élővizekbe vezetése, halpusztulás és az élővilág sérülése. Azután a múlt század közepétől a szennyezések egész sora okozott súlyos, gyakorta előre nem látható következményeket.
A világ jelenlegi, hat és fél milliárd fős népessége főként a vízhiányos és nagyon szegény afrikai meg ázsiai térségekben növekszik folyamatosan. Mindez a globális éghajlatváltozás szélsőségeivel együtt csapdahelyzetet hozott létre. Jelenleg a Földön minden ötödik ember nem jut tiszta ivóvízhez, s több mint kétmilliárdan küzdenek a tisztítás nélküli szennyvizek következményeivel. A fejlődő világban ma is évente több millió csecsemő hal meg víz okozta járvány - közöttük a kolera - miatt. Elemzések szerint negyedszázad múlva a Föld majdani lakosságának akár fele is vízhiányos területeken élhet.
A "vízfeszültség" feloldására húsz esztendőn át évente mintegy háromszázmilliárd dollár beruházásra lenne szükség, s ehhez kellene társulnia az emberek szemléleti változásának is. Az ENSZ 2015-ig tervezett millenniumi programja ehhez képest szerény, hiszen 1990-hez viszonyítva a vízhiánnyal élők megfeleződésével számol. Naponta több mint kétszázezer embert kellene vízvezeték-"köldökzsinórra" kapcsolni, s az ennek nyomán keletkező szennyvíz kezeléséről gondoskodni. - Túl vagyunk az időszak felén, ám már most látszik: akarat és pénz híján, intézményi bajokkal tetézve ez terv is írott malaszt marad csupán - kommentálta a helyzetet a Víz Világszövetség elnöke.
- A Kárpát-medencébe, közelebbről a hazai "lavórba" csobbanva szerencsére sokkal biztatóbb vízképről adhatok számot - jelentette ki Somlyódy László. A magyar lakosság csaknem egésze vezetékes vizet ihat, amelynek 95 százaléka a föld mélyéből származik. Noha a felső vízadó réteg sokfelé szennyezett kemikáliákkal és más anyagokkal, ivóvízkészleteink védettek, nincsenek veszélyben. Minthogy a népesség gyérül, s a fejenkénti vízfogyasztás is alig fele a 15-20 évvel korábbi "ingyenvíz"-korszakénak, a vízkivétel tetemesen visszaesett.
A csekélyebb fogyasztás azonban gondokat okozhat a másik oldalon, vagyis a szennyvizek elvezetésében és kezelésében - hívja fel a víztakarékosság felett örvendezők figyelmét a vizek tudósa. A csatornahálózatban ugyanis lassabban folyik el a "trutymó", és az ottani bomlás bűzétől már ma is szenved néhány nagyvárosunk lakossága, nem is szólva a kevesebb, ám töményebb szennyvíz kezelésének nehézségeiről. Budapest szennyvizének fele ma is tisztítás nélkül ömlik a Dunába. Az arányt a néhány év múlva elkészülő csepeli tisztítómű kilencvenszázalékosra javíthatja.
A víz 1994 óta március 22-én tartott világnapja táján - amelynek idei mottója: Víz és kultúra - mégis az a lényeg: az orvosok által ajánlott napi két liter ivóvíz Magyarország minden polgára számára lényeges korlátozás nélkül és kulturált színvonalon rendelkezésre áll.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu