Hogy meg ne avasodjunk

Vehetjük akár szó szerint is a címben foglalt utalást: vigyázzunk, nehogy megavasodjunk! Mint a vaj, ha túl sokáig állt a levegőn?

KultúraValló László2006. 04. 14. péntek2006. 04. 14.
Hogy meg ne avasodjunk

Tudjuk, hogy testünk valamennyi sejtje oxigént használ föl (éget el) a működéséhez. Ez az élet fenntartásához szükséges, folyamatosan zajló oxidáció (égés, égetés) rossz irányt is vehet: olyan hatású lehet, mint amikor a vas megrozsdásodik vagy a zsír, a vaj megavasodik. Mindez az emberi testet fölépítő sejtek tekintetében ilyesféle általános rozsdásodást, avasodást idézhet elő, ami következményeiben a jó erőnlét és az egészség ellen hat.
A másik veszély, ami szervezetünkre leselkedik, azoknak az ártó körülményeknek (a fizikai, lelki stressznek) a hatása, amelyek megrendítik, bizonytalanná teszik sejtjeink belső (biológiai-fizikai) rendjét, és így a sejtek támadhatóvá válnak. Ilyen rossz hatások a szervezetünket érő különféle szennyezések (por, kipufogógáz), az ibolyántúli és számos másféle sugárzás, a dohányfüst (a nikotin), a telített zsírsavak túlsúlya a táplálkozásban (amelyek leginkább az állati eredetű ételekben találhatók), valamint a lelki-szellemi feszültségekkel teli életmód. Ezek a sejtjeink belső rendjét, stabilitását hosszabb időn át érő támadások, ha ellenhatás nélkül maradnak, számos kedvezőtlen élettani folyamat, rendellenesség kiváltói lehetnek. Így például a szervezet korai elöregedését idézik elő, illetve olyan súlyos betegségeknek ágyaznak meg, amelyek évek során alakulnak ki. Ilyenek a szív- és érrendszeri betegségek, az agyi érkatasztrófák, a reumás ízületi gyulladások, a szürke hályog, az Alzheimer-kór és a rák.
Léteznek olyan természetes anyagok, amelyek képesek ellensúlyozni e kedvezőtlen hatásokat. Nem is különlegességek, hanem a mindennapi gyümölcseink (zöldségeink) alkotóelemei. A szakemberek fitokemikáliáknak nevezik ezeket az anyagokat, amelyek zömükben színanyagok, a gyümölcsök (és zöldségek) színét adják. Részint antioxidáns hatásúak, azaz meggátolják szervezetünk elrozsdásodását, avasodását. Másrészt úgynevezett szabadgyök-fogók, ami azt jelenti, hogy helyreállítják (stabilizálják) a mindenféle ártalmas hatások következtében megrendült és támadhatóvá vált sejtek működését, és így elejét veszik az imént fölsorolt betegségek kialakulásának. A gyümölcsök közül az áfonya, a bodza, a fekete ribiszke, a szamóca, a meggy, a cseresznye, a szilva, a málna, a kék szőlő, valamint a sárgadinnye és a sárgabarack különösen jelentős mennyiséget tartalmaz ezekből az őrző-védő színanyagokból.
(A cikkünkben szereplő témáról a Gyümölcsöskönyv című, a hónap végén megjelenő könyvünkben írunk részletesen, amelyben összesen negyvennégy hazai és trópusi gyümölcs táplálkozás-élettani jelentőségét, fölhasználási és földolgozási módjait ismertetjük, és ínycsiklandó recepteket mellékelünk hozzájuk.)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek