Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Németh László vallott így választott szülőföldjéről, Szilasbalhásról, a mostani Mezőszilasról: "Legerősebb és legállandóbb emlékeim a szilasiak. Van rajtuk egy ünnepi ragyogás: a kivételességé". Nagybányán született, aztán hosszabb ideig élt Budapesten, Hódmezővásárhelyen és Gödön. Mégis a szíve mélyén édesapja szülőfalujához kötődött, a szünidő nagy részét mindig ott töltötte.
Az író szavai gyakran jutnak eszembe, amikor szülőfalum, Mezőszilas felé közeledek. Örülök annak, hogy az itt élők szeretettel őrzik az emlékét. Minden évben, születésének évfordulóján, április 18-án kulturális ünnepséget rendeznek. A megemlékezésre már nem tudnak eljönni azok a rokonok, akik személyesen is ismerték őt, hiszen alig él valaki közülük. Nekem sajnos nem adatott meg a személyes ismeretség élménye, túlságosan kicsi voltam, amikor még járt hozzánk, nem tudnám felidézni. Dédanyám, Németh Julianna testvére volt Németh László édesapjának. Róla mintázta az Erzsébet-nap című drámájának főhősét. A család nem értette meg, hogy más az írói szabadság nyomán született irodalmi mű, és más a valóság, ezért megsértődtek rá, merthogy őszerintük valótlan dolgokat állított róluk. Valószínűleg emiatt maradtak el a rokonlátogatások, és Laci bátyám a hatvanas években jobbára csak a helyi termelőszövetkezet akkori elnökének, Berki Sándornak a meghívására érkezett a faluba. Akkoriban forgatták a televízió munkatársai a Szülőföldem, Mezőszilas című portréfilmet.
Németh László nagyon szerette az itt élőket, mesélte nekem egyszer Ella néni, a felesége. Nem véletlen, hogy közülük válogatta regényei, drámái hőseit. Ők elevenednek meg például az Iszony, a Bodnárné, a Horváthné meghal, a Kocsik szeptemberben és az Akasztófavirág című művében. A Gyász tragikus sorsú főszereplőjét, Kurátor Zsófit nagyapám testvéréről mintázta, akit még ismerhettem. Az Erzsébet-nap című dráma szülőházam első szobájában játszódik, ahol most a húgom lakik. Emlékszem, a hatvanas években egy színházi bemutató díszletének elkészítése előtt lejöttek hozzánk terepszemlére.
Mindezek eszembe jutottak most is, amikor Németh László születésének 105. évfordulóját ünnepeltük. A helyszín az író édesapjának és az én dédanyámnak a szülőháza, melyet sokáig hagytak romos állapotban. Szerencsére jó húsz évvel ezelőtt felújították, ma ez a falu kulturális központja. Itt kapott helyet a könyvtár, külön gyermekkönyvtárral, az ifjúsági klub, valamint egy múzeumként működő emlékszoba. Németh László nevét viseli ez a közösségi ház, az utca, ahol található és az általános iskola is. Bő két évtizede működik az íróról elnevezett baráti kör a hajdani iskolaigazgató, Varga István vezetésével, akinek mindig szívügye volt a hagyományok ápolása. Amióta megalakult a szintén az író nevét viselő egyesület, fellendült a falu kulturális élete. Vezetője, Horváthné Gogán Jolán (aki egyébként alpolgármesteri minőségben mostanában a polgármesteri teendőket is ellátja) rengeteget dolgozik azon, hogy különböző rendezvényeket tartsanak. Idén már tíz napig tart a nyári fesztivál, ahol a néptánc-, a kórustalálkozóktól kezdve a színielőadásokig, a könnyűzenei koncertekig mindenki megtalálja az érdeklődésének megfelelő programot. Jolán példaképének tartja Laci bátyámat, azt mondja, erőt merít a műveiből, melyekből sugárzik az emberek szeretete, tisztelete.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu