Korai keresztény központ

Csodálatos keresztény kultúra nyomaira bukkantak lengyel régészek Szudánban, a Nílus partján. A több mint ezeréves civilizáció tárgyi emlékeit az ország északi részén uralkodó száraz időjárás és a homok konzerválta.

Kultúra2006. 04. 14. péntek2006. 04. 14.
Korai keresztény központ

A dongolai katedrális oszlopfői - itt volt a VIII. században a korai kereszténység központja - csaknem teljesen ép állapotban maradtak fenn. Kiállták az időjárás megpróbáltatásait és még azt is, hogy később az afrikai földművesek megfordítva (így hatalmas üstöt formáznak) zúzótálként használják őket: gabonát őröltek bennük. A régészek találtak egy értékes, XI. századból származó festményt is a kolostorkápolna falán, amelyet a restaurátorok szabadítottak meg az évszázadok alatt rárakódott sivatagi portól. A környéken leltek rá a kor egyik legszebb festményére, amely Krisztus születését örökíti meg.
Felfedezték a templom kriptáját is, amelyet föltárva a kutatók képet kaphattak az akkori temetkezési szokásokról. Például arról, hogy a halottakat textilbe csomagolták. A feltárt leletek azért maradhattak meg ilyen épségben, mert ezt a területet rendszeresen elárasztotta a Nasszer-tó, és a rárakódott hordalék konzerválta a tárgyakat. Az utóbbi évtizedekben a szél elhordta róluk a homokot.
A kutatást még 1960-ban kezdték az ENSZ kezdeményezésére, hogy az asszuáni gát elkészülésével a felduzzasztott Nílus vize ne lepje el a leleteket, lehetetlenné téve a régészeti munkát. Huszonnégy országból hatvan expedíció érkezett akkor a helyszínre, miközben a lengyel régészek már dolgoztak Farasban, a legészakibb szudáni településen. Évtizedeken át III. Thotmesz fáraó templomának maradványait keresték, és igencsak meglepődtek a váratlan felfedezésen.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek