Mesés kincs a mélyben

Nagy reményekkel várja a nyarat az amerikai Greg Stemm kutató régész vagy - kevésbé tetszetős kifejezéssel - modern kori tengeri kincsvadász. Ő ugyanis nem a földben rejlő leletek kutatására szakosodott (amihez - alapfelszerelésként - elegendő az ásó, a csákány meg a lapát), hanem a tengermély értékes leleteinek földerítésére. Márpedig ehhez vagyont érő eszközök és műszerek kellenek. Greg Stemm tizenkét év után szert is tett rájuk, így ma két csúcstechnikával fölszerelt kutatóhajóval és a különösen értékes távirányítású merülő robottal várja, hogy az angol és a spanyol hatóságok egyaránt szabad utat adjanak neki nyárra a Cádizi-öbölben, a hullámsírban fekvő mesés kincs kiemelésére.

KultúraValló László2006. 06. 02. péntek2006. 06. 02.
Mesés kincs a mélyben

Nagy nap volt az amerikai kincskereső életében, amikor hajója képernyőjén megjelent, amit keresett: amforák egy hajó roncsai között, amelyekről már bizonyosan tudta, hogy az 1694-ben elsüllyedt Sussex angol fregatt maradványai. Sok év kutatómunkája érett be ekkor. Történelmi kordokumentumok, katonai jelentések, térképek tanulmányozása után munkatársaival először hozzávetőlegesen határozták meg azt a helyet, ahol a hajó elsüllyedhetett. Ezt követte a kitartó kutakodás a sötét tengerfenéken a víz alatti kamerával fölszerelt merülő robottal, míg végre 900 méteres mélységben rátaláltak a mesés kincseket rejtő roncsra.
A Sussex neve fogalom a mai tengeri kincsvadászok körében, a málladozó hajóroncs gyomrában ugyanis annyi arany és ezüst rejtőzik, amelynek értéke elérheti a négymilliárd eurót is. A korabeli iratok szerint III. (Orániai) Vilmos parancsára az angol hadvezetés - 206 hajó élén - ezt a büszke és erős fegyverzetű zászlóshajóját indította útnak annak idején, fedélzetén tíz tonna arannyal és száz ezüsttömbbel, hogy az északi Francia-Alpok vidékén elterülő Savoya tartomány hercege számára gazdasági muníciót vigyen, minthogy az az angolok nagy ellensége, XIV. Lajos francia király ellen harcolt. A nyolcvan ágyúval fölszerelt fregatt 1694 február közepén ért a Gibraltár térségében fekvő Cádizi-öbölbe, ott viharba került és elsüllyedt. Ezerkétszáz főnyi legénysége - két fő kivételével - odaveszett.
A Sussex még pusztulásában is diplomáciai bonyodalmak forrása, a spanyol partoknál elsüllyedt hajó kincsének jogáról máig vita folyik Nagy-Britannia és Spanyolország között. Madrid arra hivatkozva formál jogot a kincs egy részére, hogy a fregatt spanyol vizekben nyugszik, London viszont azzal érvel, hogy a brit zászló alatt közlekedő hajók bármelyikének maradványa Nagy-Britanniát illeti. A vitába - kutatója képviseletében - az Egyesült Államok is bekapcsolódott, és mostanra megegyezés látszik körvonalazódni. Legalábbis Greg Stemm reményei szerint, akinek akciója ellen a környezetvédők mellett az UNESCO (az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete) is berzenkedik a víz alatti örökség általános védelmét sürgetve.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek