Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) alap-előrejelzései főként Magyarország területére szólnak ultrarövid, rövid, közép- és hosszú távra. Időtartamuk egy-három órától egy hónapig terjed, kísérleti céllal hat hónapra szóló előrejelzések is készülnek. Minél pontosabb adat áll rendelkezésre a légkör hőmérsékletéről, a légnyomásról, a szélsebességről, a nedvességről, annál megbízhatóbbak a hosszú távú előrejelzések. Az egy-két órára szóló jelzések beválása legalább 95 százalékos; százszázalékos azért nem lehet, mert a légkör pillanatnyi állapota sem ismerhető teljesen, nincs valamennyi négyzetcentiméterén hőmérő, légnyomásmérő elhelyezve.
Nagy megbízhatóságú, részletes előrejelzések egy, illetve tíz napra előre készülnek. Ehhez részben a Meteorológiai Világszervezet szolgáltatja az adatokat. Ezeket számítógépes előrejelzési modellekbe illesztve a hazai szolgálat naponta elkészíti (fél 11-kor) és kiadja a másnap estig várható időjárás-előrejelzést. Az úgynevezett Aladin-modellt naponta kétszer futtatják, hogy a lehető legpontosabb adatok álljanak rendelkezésre. (Ennek alapján lehetséges a nagy biztonságú, egy-két órás előrejelzés is.) A tíz napra szóló program az Európai Középtávú Időjárás-előrejelző Központ (ECMWF) információinak elemzésével készül. A magyar állam által befizetett tagdíj ellenében a központ átadja nekünk a várható hőmérsékleti, szél-, csapadék- és áramlási viszonyokra vonatkozó előrejelzéseket.
Az ECMWF-nél futtatnak harmincnapos és egész évszakos előrejelzéseket is. A globális modellbe itthon betáplálják a hazai éghajlati viszonyok jellemzőit, és megkapják minden hónap utolsó napjaiban a következő hat hónapra jelzett adatokat. Azok támpontot adnak ahhoz, miként alakul a legutóbb futtatott információ alapján a következő fél év időjárása a sokévi átlaghoz képest. (Az első hónapra szóló prognózis beválása 65, a másodiké 60, a harmadiké 55 százalékos.) A rendszeres futtatással finomodnak a programok, pontosabbá válnak az adatok, biztonságosabbá válik az időjárás várható alakulása is. A műholdak adatai, amelyek többek között a légkör különböző rétegeinek hőmérsékleti és nedvességviszonyait mérik, elengedhetetlenek a megbízható előrejelzésben. Ugyanígy a földi megfigyelő állomások, a rádiószondák az időjárási radarok adatszolgáltatásai is. Mert minél mélyrehatóbbak az ismeretek a légkörről, annál pontosabbak az előrejelzések.
Hidegebb és csapadékosabb
Németh Lajos meteorológustól megtudtuk, hogy a május 28-án kiadott hosszú távú előrejelzés szerint júniusban az átlagosnál hidegebb és a szokásosnál csapadékosabb idő lesz. (Ennek valószínűsége 65 százalék.) Júliusban szintén az átlagosnál hidegebb időre számíthatunk, átlagos csapadékkal. (Valószínűsége hatvan százalék). Augusztus szintén hűvösebb lesz egy kicsit a sokévi átlagnál, és az átlagosnál szárazabb. (Valószínűsége 55 százalék.)
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu