"Hazafelé" - Magyar népzenei fesztivál

A Művészetek Palotájában július közepén magyar népzenei fesztivált rendeznek, melynek címe és nyitó koncertje is a Muzsikás együtteshez kötődik. nyilvánvalóan a tradicionális magyar népzenéé a főszerep. A nyitó koncertet következő két napon Berecz András legendás meséivel, valamint a magyar népzene szövetébe rock- és bluesfeldolgozásokat simító Csík zenekar lemezbemutató koncertjével folytatódik a fesztivál.

Kultúra2006. 07. 07. péntek2006. 07. 07.
"Hazafelé" - Magyar népzenei fesztivál

Muzsikás és barátai
Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem, július 13. 19.30
Sipos Mihály - hegedű
Porteleki László - hegedű
Éri Péter - brácsa, gitár
Hamar Dániel - bőgő, gardon
Közreműködik:
Petrás Mária - ének
Szokolay "Dongó" Balázs - duda, kaval, hosszúfurulya
Havasréti Pál - tekerőlant
Magyarpalatkai Banda
Farkas Zoltán "Batyu" és Tóth Ildikó "Fecske" - tánc
Harminchárom éves fennállása alatt a Muzsikás együttes nemcsak metaforája lett a magyarországi táncházmozgalomnak és az erdélyi paraszti muzsikának, de világszerte bebizonyította, hogy a magyar népzene azonos értékű az egyetemes kultúra bármely más zenei műfajával. Ausztráliától Japánig, Dél-Afrikától Észak-Amerikáig, Új-Zélandtól Angliáig - a magyar népzene "nagyköveteként" - olyan rangos koncerttermekben lépett fel, mint a Royal Festival Hall, a Queen Elisabeth Hall, a Théatre de Ville, a Concertgebouw vagy a Carnegie Hall. Sokoldalúságát mi sem jellemzi jobban, mint hogy egyaránt szívesen látott vendég világzenei, dzsessz, alternatív vagy komolyzenei fesztiválokon. Legújabban a huszadik századi komolyzene és a népzene ötvözésével aratott sikert, együtt szerepelve - többek közt - Alexander Balanescuval, Jandó Jenővel, a Bartók Vonósnégyessel, a Keller Vonósnégyessel, a Danubia Zenekarral vagy a Radio France Szimfonikus Zenekarral.
A Muzsikás együttes olyan zenetörténeti jelentőségű albumokat alkotott, mint az addig ismeretlen erdélyi zsidó magyar népzenét feltáró Szól a kakas már, vagy mint a Bartók-gyűjtéseket "rekonstruáló" Bartók Album. Az együttes Hazafelé című albumát - a legjobb 100 világzenei CD közt -Simon Broughton úgy méltatja, mint azon lemezt, melyen a legtündöklőbben kristályosodott ki a kihalóban lévő erdélyi tradicionális muzsika.
Ez utóbbi szellemében kerül sor fesztiválunk nyitó hangversenyére, a Muzsikás együttes és kiváló vendégei társaságában. Elhangzanak szokásdallamok, táncdallamok, balladák, egyházi énekek és improvizációk Dunántúlról, Szatmárból, Erdélyből és Moldvából; s mindezt Erdély egyik legszebben muzsikáló falusi zenekara, a Magyarpalatkai Banda játéka teszi különlegessé.
A Magyarpalatkai Banda
Magyarpalatka Erdély szívében, az Erdélyi Mezőség középső részén fekszik. Nagyobb részt románok, magyarok és cigányok lakják. A kultúrák összefonódása, kölcsönhatása itt fokozta legmagasabbra az erdélyi népi tánc- és zenekincs gazdagságát. A Mezőség változatos, régies tánc- és zenekultúrája itt még a mindennapok része. A zenekar tagjai egy több generációra visszanyúló zenész dinasztia képviselői; elődeik a hetvenes években induló táncházmozgalom példaképei voltak.
A hagyományos palatkai zenekarban két hegedű, két kontra és egy nagybőgő muzsikál.
Repertoárjukban hangszeres és vokális eredetű dallamok százai találhatók. Nem csak falujukban népszerűek, hívják őket lakodalmakba, bálokba és más ünnepi alkalmakra, ahonnan a hagyományos népzenét még nem szorították ki újabb zenei divatok. A palatkai zenekar gazdagon díszített, virtuóz hegedűjátéka nem csak a népzenét szerető közönséget bűvöli el, hanem számos klasszikus zenészt is. Ez a ritmikus, tánc alá való zene, mely akár száz évvel ezelőtt is ugyanígy szólhatott, hordoz mondanivalót a huszonegyedik század számára is.
A Muzsikás együttes vendégei: Kodoba Martin (Florin), Kodoba Lőrinc prímás, Moldovan Stefan, Radák Mihály (Rémusz) kontrás és Kovács Márton (Puki) nagybőgő

Berecz András és vendégei - "Borzug, nyugszom"
Fesztivál Színház, július 14. 19.30
Berecz András - ének, mese
Dresch Dudás Mihály - klarinét, szaxofon, tárogató
Balogh Kálmán - cimbalom
Husi Gyula - citera
Végső Miklós - tánc
Galát Péter - tánc
Berecz András az Ökrös és az Egyszólam együttes énekeseként vált népszerűvé, de manapság még inkább mesemondóként csodálják. Borzug, nyugszom című műsorában sem lesz másként: annak rendje s módja szerint összefonódik a dal, a tánc, a mese és a tréfa. Berecz András ezt így mondja: "Háromföldi réti muzsika, egypár korgóréti, éhszegi pohárszó (Sárrét, Nagykunság, Hajdúság) - nagyképzeletű, széles látószögű, határbeli, supalakó nádi emberek hangja két részben."

Csík zenekar - "Senki nem ért semmit" lemezbemutató koncert
Fesztivál Színház, július 15. 19.30
Bartók József - bőgő
Csík János - hegedű, ének
Ifj. Barcza Zsolt - harmonika, cimbalom
Kunos Tamás - brácsa, dob
Majorosi Marianna - ének
Szabó Attila - ének, gitár
Szokolay "Dongó" Balázs - fúvós hangszerek
Közreműködik:
Lovasi András - ének
A Csík zenekar tizenöt évig a régi vágású, erdélyi és magyarországi paraszti muzsikák autentikus tolmácsolójaként tűnt ki. Nem volt nyelvjárás és nem volt tánc, amelybe beletört volna a vonója, Tiszán innen és Dunán túl. Legújabb lemezével azonban elrugaszkodott ettől a hagyománytól: a Senki nem ért semmit ugyanis egy más fajta gondolkodásmód előtt is megnyílt. A felvidéki, békési és erdélyi muzsikák mellett Kispál és a Borz-számokat és amerikai bluest dolgoztak fel rajta, s nem is akárhogy: azokat "szigorúan" belesimítva a magyar népzene szövetébe - tanúsítva, hogy a magyar nép- és rockzene kapcsolatában korántsem csak a rock lehet kezdeményező. Ha úgy tetszik, megszületett a magyar tradicionális rocketno, mely a Csík zenekar lemezbemutató koncertjéig remélhetőleg újabb darabokkal bővül.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek