Nem jött le a falvédőről

Nemcsak gyűjt, hanem maga is készít falvédőket, főleg popsztárokról, giccses szövegekkel. Még Zámbó Jimmyt és Bíró Icát is meghímezte. Kiállításmegnyitói eseményszámba mennek, nemrég Hollandiába szóló meghívást is kapott. Ismerkedjünk meg Pittmann Zsófival.

KultúraCsontos Tibor2006. 07. 14. péntek2006. 07. 14.
Nem jött le a falvédőről

- Állítólag a lakását lomtalanítási akciókból rendezte be. Talált mostanában valami használhatót a járdák lomhalmazában?
- Klasszikus kredencre, eredeti hokedlire, sámlira is bukkantam már a lomok között, falvédővel is ellátott konyhám olyan, mintha jó kis vidéki konyha lenne. Az idei lomtalanítási "szezont" kihagytam, időm sem volt, készültem az amszterdami falvédő-kiállításomra.
- Vajon miért hozza izgalomba a hollandokat a, mondjuk, Adj egy csókot, kisangyalom! feliratú, ízes magyar falvédő?
- A Melkweg (Tejút) nevű kulturális-szórakoztató centrumban rendezték a tárlatot, a Budapest Wunderground eseménysorozaton belül. Kiderült, hogy az egyik szervező látta a budapesti kiállításomat, s azonmód küldte a repülőjegyet, és én repültem, hogy náluk is bemutassam a falvédőimet. A hollandoknak nem újdonság a műfaj, ismerőseimtől tudom, hogy hajdanán ők is használtak falvédőket. Egyébként az alkalomra készítettem újakat, angol feliratokkal, hiszen nem gondolom, hogy a "Fabulon a bőre őre" szöveg mondana valamit arrafelé.
- Nem beszélve arról, amelyre Zámbó Jimmy arcképét és szövegeit hímezte. Nagyon eltalálta a falvédők és Zámbó Imre világának érzelgős összhangját.
- Róla kettőt is hímeztem, az egyik szövege "Nézz le rám, óh Istenem, Nézz le rám, segíts nekem!", a másik "Szeress úgy is, ha rossz vagyok!" Még Zámbó Jimmy nélkül is elmennének régi falvédőszövegeknek, ha hozzájuk gondolunk két angyalkát.
- Senki sem sértődött még meg?
- A Piramis együttes tagjai a róluk készült falvédő előtt fényképezkedtek, Bíró Ica is szerepel egy művemen, éppen egy konyhában tornázik. Falvédőimet cérnapanoptikumnak, a magyar feng shui-nak nevezte. Deák Bill Gyula bluesénekest is egy konyhában ábrázolom, "Kőbányán születtem, ott is nőttem fel" szöveggel. Zorán ugyancsak szerepel az egyik falvédőmön: "Amikor elmentél tőlem, majdnem meghaltam" a kísérőmondat, Máté Péternél pedig a "Mondd, mért szeretsz te mást, és én csak téged?"
- Nem érzi, hogy korunk emblematikus figuráit, Anettkát, Győzikét hanyagolja?
- Megvárom, hogy elteljen legalább tíz év, és ha akkor még emlékeznek rájuk, esetleg róluk is készítek falvédőt.
- Kiállításai megnyitójának viszont rendszerint megadja a módját.
- Az első megnyitóján Uhrin Benedek énekelt, Bakáts Tibor mondott beszédet. Azzal indított, hogy "De szeretnék falvédő lenni!" A megnyitók állandó szereplője a tállyai polgármester is, aki minden kiállításom megnyitójára küldött egy hektó bort.
- Miért kezdett el falvédőket készíteni? Kérdezhetném persze azt is, miért gyárt giccseket...
- Tetszenek. Valaki azt mondta, hogy mindez a népművészet és a pop-art között van, a hollandok a pop-art címkét ragasztották rá. Tinédzser korom óta gyűjtöm a falvédőket, mindig is szerettem őket, és már akkor azon töprengtem, hogyan lehetne ezt a műfajt valami maiba "átjátszani". Nagymamám Győr Jancsifalu nevű részében lakott, falusias környezetben, konyhájában az "Egyiknek sikerül, a másiknak nem" és a "Légy az ifjú, icipici párocskám" feliratú falvédőket cserélgette. Sokáig éltem vidéken, nekem a falvédők mindig békebeli hangulatot árasztottak, ma is van divatjuk, igaz, előnyomott háziáldásokat is árulnak. Talán mert veszik, kell az embereknek. Operettvilágot idéznek. A húszas évekből származó falvédők kilencven százalékán operett- és magyarnóta-szöveg olvasható. Nem véletlen, hogy amikor az "újrahasznosításuk" eszembe jutott, főleg zenékben, popban gondolkodtam. A popzenéknek jórészt éppen ilyen giccses szövegük van. Vállalom és szeretem a giccset, mert szerintem az a boldogság művészete.
- Tizenöt éve festett kaktuszokkal, cipőtalpat formázó telefonnal, kólásdobozokkal tűzdelt rózsaszínű ajtókkal, pink gázórával, szivacsdinnyével s hasonló csiricsáré tárgyakkal vette magát körül. Megvannak még?
- Új lakásba költöztem, a gázórám ezúttal szürke, de az említettekhez hasonló tárgyakkal ma is szívesen vagyok egy légtérben. Valóban színesek, szokatlanok, talán giccsesek is, de nem zavar.
- Színes, szokatlan világot tervezett indulásuk idején a Pa-Dö-Dős lányoknak is. Azután mintha eltűnt volna a popiparból.
- Pécsett jártam művészeti szakközépiskolába, az ottani Nemzeti Színház tagja volt Lang Györgyi. Natalja Ivanovnát játszotta a Három nővérben, s az előadás után autogramot kértem tőle. Akkor kezdődött a barátságunk, én álmodtam meg nekik azt a bizonyos bakancsos dizájnt. A Pa-Dö-Dő-lemezek képi világa megtetszett Szalay Kriszta színésznőnek, aki megkért, hogy tervezzem meg gyereklemezének borítóját. Azóta mesekönyvhöz is rajzoltam illusztrációkat, ilyesmit szívesen vállalnék máskor is. Addig is marad a falvédős szerelem. Több mint százat őrzök a szekrényben, szépen összehajtva, de a konyhámban, a tűzhely fölött, a falon is díszeleg egy "A jó Istent arra kérem, józan férjet adjon nékem" felirattal. És egy nő látható rajta, óriási sárgarépával a kezében. Tényleg, nem ismer valahonnan vidékről egy jó férjnek valót?

Vendégkönyv
Geszti Péter: "Falvédő. Nehéz lejönni róla. Bírom. Giccs my life."
Sebestyén Márta: "Hej, be szeretnék falvédővé válni... Gratulálok és irigykedem."
Kútvölgyi Erzsébet: "Drága Zsófi! Anyám, nagyanyám, akik már régen nem élnek, itt vannak most velünk és röhögnek nagyokat. Olyan klassz csajok voltak, mint Te!"

Különös névjegy
Pittmann Zsófi névjegyén foglalkozásként ennyi szerepel: "eseti halottlátó". Azt mondja, azért eseti, mert hol látja, hol nem. Szerinte ez sokkal jobban hangzik, mintha azt írta volna oda, hogy grafikus.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek