Megedződve támad a tüdővész

Legalább kétmilliárdan hordozzák magukban ma is a tuberkulózis baktériumát a Földön, a betegség azonban csak a fertőzöttek tíz százalékában fejlődik ki.

KultúraValló László2006. 10. 20. péntek2006. 10. 20.
Megedződve támad a tüdővész

Az ember és a gümőkór történelmi küzdelmében napjainkban ismét a tébécé hadállásai erősödnek, nem hagyva kétséget afelől, milyen életerős, virulens kórokozóval van dolgunk. Mert a tüdővész újraéledésének egyik oka éppen az, hogy néhány baktériumtörzs ellenállóvá vált a kiirtására rendszeresen használt antibiotikumokkal szemben. Ezek a gyógyszernek ellenálló (rezisztens) törzsek a nem előírásszerű kezelés, a nem következetes használat nyomán gyakran megerősödnek - mondhatni megedződnek -, ráadásul egyszerre többféle gyógyszer hatásának is ellenállhatnak. Ilyen, többszörösen gyógyszerellenálló törzsek elpusztítása pedig különösen nehéz, költségesebb és hosszadalmasabb, mint az alaptörzs támadása, és fertőzésük gyakrabban vezet halálhoz.
Közismert, hogy a tuberkulózis kórokozója elsősorban a legyengült szervezeten diadalmaskodik. Nem véletlen, hogy ma is főként az éhező, hiányosan táplálkozó, rossz egészségügyi körülmények között élő emberek körében szedi áldozatait. Korunk talán legnagyobb veszedelme, az AIDS éppen azzal készíti elő a fertőzött szervezetet a tüdővész számára, hogy legyengíti. Így nincs mit csodálkozni azon, hogy a világ negyvenmillió HIV-fertőzöttjének harmada egyben tébécés is. Aggasztó új jelenség, hogy napjainkban a tüdővészt okozó baktérium gyógyszereknek ellenálló, virulens törzsei Kelet-Európában és Közép-Ázsiában betegítenek meg egyre többeket, ezért az egészségügyi világszervezet és a Nemzetközi Vöröskereszt fölszólította az Európai Uniót, tegyen többet a betegség leküzdéséért. A jelentés szerint a mostani tébécéhelyzet a második világháború óta a legsúlyosabb, s ha nem teszünk megfelelő ellenlépést, akár pusztító, nagy járvánnyá fajulhat.

Jobb félni, mint megijedni
Egészséges ember sokkal nehezebben kapja el a betegséget, mint a legyengült szervezet. Mivel a megfertőződés feltétele a (cseppfertőzéssel terjedő) baktériummal való többszöri találkozás, így elsősorban azok kaphatják meg, akik hosszabb időn át naponta érintkeznek tébécés személlyel. A betegség hosszas antibiotikumos kezeléssel gyógyítható. Fontos, hogy ezt akkor sem szabad abbahagyni, ha a beteg egy idő után már gyógyultnak érzi magát. Minél koraibb a fölismerés, annál hatásosabb a védekezés. A korai és biztonságos fölismerés kiváló eszköze a tüdőszűrő vizsgálat. Ne vegyük könnyelműen a veszélyt, menjünk el rendszeresen tüdőszűrésre!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek