Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Kinek is jutna eszébe, hogy egy olyan egyszerű cselekvés hátterében, mint például a televízió bekapcsolása, milyen bonyolult fiziológiai folyamatok zajlanak. Hiszen csak fogjuk a tévé távkapcsolóját és megnyomjuk a gombot. (Miközben az egész szinte el sem jut a tudatunkig, ösztönszerűen hajtjuk végre.) Élnek azonban köztünk olyanok, akik ezt az egyszerű mozdulatot sem képesek megtenni, mert fertőzés vagy baleset következtében megbénultak, mozgásképtelenné váltak. Nekik ilyen esetekben (is) nélkülözhetetlen egy másik ember segítsége. Az új kutatási eredmények azonban reményt nyújtanak számukra, hogy ha bénult kezükkel nem is, más módon ők maguk is elvégezhessenek egyszerűbb mozgatásos feladatokat. Például - gondolati úton!
Maradva a tévé bekapcsolásánál, ezt az egyszerű mozdulatot is fizikai, kémiai, bioelektromos folyamatok bonyolult kölcsönhatása jellemzi. Az agyban megfogalmazódik a gondolat, a szándék: bekapcsolom a készüléket. Erre az agykéreg meghatározott helyén, az úgynevezett motoros kéregben a feladatnak megfelelő idegi (bioelektromos) jelek keletkeznek, már a végrehajtás jegyében. (Úgy is mondhatnánk, hogy a gondolati, szándéki jelek végrehajtói, azaz motorikus jelekké alakulnak.) Ezek végigfutnak az idegpályán, amelyet az izmok "vesznek", és elvégzik a (szándéknak megfelelő) mozdulatot. Mindez így zajlik egészséges, ép idegrendszer és izomzat esetén. De mi történik a bénultságban? Ott nagyon gyakran az a bizonyos motoros kéreg sérül meg, s a végtag ezért nem aktiválható. Így hiába ébred a szándék (a gondolat) az agyban, a motoros kéregben nem támadnak végrehajtó jelek (nem támad ingerület), így nincs, ami megmozgassa (ingerelje) az izmokat (noha azok történetesen teljesen egészségesek).
Az alaphelyzetből kiindulva a kutatók két úton keresik a megoldást. Az egyik változatban a bénult izmokat hozzák működésbe. A másikban ettől eltekintenek, és az agyi elhatározást (szándékot) közvetlenül a mozgatni kívánt tárgyra (tévékapcsolóra, a számítógép egerére) viszik. Mindkét megoldás azonban a motoros kéreg feladatának "átvállalását", működésének mesterséges helyreállítását igényli. Az első biztató eredményeket a második változatban érték el azzal, hogy megalkottak egy pótlást (implantátumot) a sérült motoros kéreg feladatának ellátására. Ez a pótlás mikroelektródok százaiból készült szerkezet, amely a motoros kéreg és egy számítógép között létesít kapcsolatot. Az agyi szándék jeleit az implantátum fogja, amit a számítógépes program motorikus, azaz végrehajtó jelekké változtat, és tovább is visz egészen a cselekvés helyéig. Például a tévé kapcsolójáig vagy a számítógép egeréig. Így a bénult embernek elég csak rágondolnia a feladatra, a többit elvégzi helyette az implantátum, illetve a számítógép.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu