Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Könyv
Fejér Kati elkötelezett híve a népi iparművészetnek, régóta foglalkozik a kalocsai kézimunkával, annak minden vonulatával. Gyakran visszatért a "terepre", hogy a legilletékesebbektől lesse el a fortélyokat, lejegyezze a viseletek hagyományait, kikérdezze az új generáció megszállottjait. Adatközlőivel padlások, sublótok, szekrények mélyéről kereste elő és gyűjtötte egybe a kincseket. A szakíró nagy fába vágta a fejszéjét, amikor elhatározta, hogy képes albumba rendszerezi ismereteit. Ebben a szépséges könyvben minden megtalálható, amit a kalocsai népművészetről, a környezetről, a hagyományokról tudni kell. A riportként feldolgozott találkozások, ízes tájszólással elmesélt élmények adják meg igazán a könyv alaphangulatát. A magyar és angol nyelven publikált szöveget több mint háromszáz színes fénykép illusztrálja. Ezek kedvet ébresztenek az alkotómunkához is. (Szerzői kiadás)
Lassan elfogynak azok a hazai sztárok, akikről még nem adtak ki könyvet. Nem is értem, eddig miért nem jelent meg Fenyő Miklósról életrajzi munka, hiszen ő aztán igazán színes és tartalmas pályát futott be. Leginkább a Hungáriából és annak többféle formációjából ismerjük, de ő indította el pályáján például Szandit is. Most elkészült egy összefoglaló kötet, melynek címe Egy jampi szív, szerzője pedig egy testvérpár, Gesztesi Ildikó és Gesztesi Albert. Érdekes, hogy a Fenyő-sztorit nem profi újságíró vagy rockszakíró dolgozta fel, hanem két amatőr tollforgató, akik szüleiktől hallottak először a rock and roll angyalföldi mágusáról. Megtetszett nekik az "örökzöld" muzsika, s egyre mélyebbre ásták magukat a múltba. A könyv fejezeteit nem Fenyő mondta tollba, állítólag nem is tudott róla. Korrekt pályakép született, de, gyanítom, a hűséges rajongóknak nem sok újat mond. A képanyag elég gyönge, fölösleges volt a könyvet drága papírra nyomtatni. (Rózsavölgyi és Társa)
Kiállítás
Tapa, a fakéreg művészete címmel új kiállítás látható a Gödöllői Városi Múzeumban. Az Ausztráliában élő természetbúvár, Ignácz Ferenc csaknem húsz éve ajánlotta fel szülővárosának, Gödöllőnek sok ezer tételből álló természetrajzi és néprajzi gyűjtésének anyagát, amelynek legértékesebb része Pápua Új-Guineából származik. A gyűjtemény kuriózumszámba menő darabjai közé tartoznak a különböző fák kéregszövetéből készült tárgyak. A fakéreg - polinéziai nyelven tapa - feldolgozása Melanéziában, Polinéziában és Mikronéziában közös gyökerekre vezethető vissza. A tárgyak készítési technikája majdnem mindenütt teljesen azonos, és ez nem véletlen. A nyersanyagot adó fafajok és a technika, sőt maga az óceániai szigetvilág kultúráinak eredete is Délkelet-Ázsia felé mutat. Az egyes darabok által képet kapunk a munka folyamatáról is. A kiállítás november 29-éig tekinthető meg.
Koncert
Az Élet Menete Alapítványt Kézdy György és Székhelyi József színművészek alapították a holokauszt emlékének ápolására. Tanulmányi versenyeket, ismeretterjesztő előadásokat tartanak az általános és középiskolákban, és szeretnék elérni azt is, hogy az emlékezés napjának nemzetközi eseményeire minél több fiatal eljuthasson. A kultúra értékeinek felkarolására a zsidó őszi ünnepek után minden évben megrendezik az Az Élet Menete emlékestet. Először november 19-én, vasárnap este hat órakor lesz jótékonysági gála a budapesti Dohány utcai zsinagógában, ahol Dés László, Gerendás Péter, valamint Varnus Xavér lép fel, nemcsak külön-külön, hanem közösen is. Az est házigazdája Fröhlich Róbert főrabbi lesz, a koncert fővédnöke pedig Vizi E. Szilveszter, az MTA elnöke.
További ajánlatunk
"Húsz esztendőm hatalom..." címmel a húszéves After Crying jubileumi koncertet ad november 30-án, csütörtök este fél nyolckor a Művészetek Palotájában a Danubia szimfonikus zenekar közreműködésével.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu