Kutyasírok Peruban

Pásztorkutyák sírjaira bukkantak a régészek Peru délkeleti részén, a fővárostól, Limától mintegy kilencszáz kilométerre. A megközelítőleg ezeresztendős, mumifikálódott kutyatetemek mellett takarókat és ebeknek való finom falatok maradványait is megtalálták, jeléül annak, hogy tulajdonosaik mennyire megbecsülték négylábú társaikat, s tőlük telhetően mindent megadtak nekik a nagy túlvilági utazáshoz.

Kultúra2006. 11. 03. péntek2006. 11. 03.
Kutyasírok Peruban

Nem véletlenül, hiszen a pásztorkutya a korabeli indián hegyi pásztorok állatainak első számú őrző-védője volt. A most előkerült maradványok egykori tulajdonosai minden bizonnyal lámát őriztek, a pásztorok legbecsesebb állatát, amely a jólétet jelképezte.
A sírokat a dél-amerikai ország La Montana tájegységében fedezték föl, amely az Andok hegység keleti lejtőit, ezen belül is egy 2300 kilométer hosszan elnyúló sivatagos, sztyeppés tájat foglalja magában. A vidék felettébb csapadékszegény (nem ritka a 30-50 milliméteres éves átlagos csapadékmennyiség sem). A már-már sivatagi szárazság tartósította a kutyatetemeket, amelyeken még a szőrzet is igen jó állapotban maradt meg. A kutatók szerint az ezer éve eltemetett pásztorkutyáknak ma is élnek leszármazottaik, s meglehet, hogy a most meglelt fajt eredeti dél-amerikai pásztorkutyaként lehet nyilvántartásba venni. A tervezett DNS-vizsgálat eredménye megerősítheti ezt a föltételezést.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek