Végzetes műmellek

Úgy látszik, aki elégedetlen a külsejével, nem lesz boldogabb attól, ha megváltoztatja. Olyannyira nem, hogy gyakrabban sodródik az öngyilkosságig, mint az átlagember. Az Egyesült Államokban végzett nagyszabású fölmérés eredményei mindenesetre ezt igazolják. A most nyilvánosságra hozott megállapítások szerint tavaly hozzávetőleg minden harmincadik ember átesett valamilyen plasztikai műtéten a háromszázmilliós országban. Közülük alig kevesebb, mint háromszázezer nő operáltatott szilikonos mellet magának, ennél valamivel többen végeztettek zsírleszívást, és 230 ezren varratták föl szemráncaikat. Sokan még ezek után is elégedetlenek önmagukkal.

KultúraValló László2006. 11. 10. péntek2006. 11. 10.
Végzetes műmellek

Testképzavarnak nevezi a tudomány azt az állapotot, amikor az illető elégedetlen a kinézetével. Az Egyesült Államokban a nők 56, a férfiak 43 százaléka nincs kibékülve külső, testi adottságaival - állítja a Pennsylvania Egyetem testképzavar-kutató professzora. Az elégedetlenségből idővel kóros állapot, úgynevezett alaktalanságérzet fejlődhet ki, aminek kezelésére a plasztikai műtéteket javasolják az orvosok abban a reményben, hogy az olyannyira vágyott új külső elégedettséget hoz. Nemegyszer azonban ennek az ellenkezője következik be; az új alak csak mélyíti a testképzavart. S mint a fölmérés tanúsítja, a következmény sokszor tragikus: a szilikonos mellnagyobbításon átesett nők között például az átlagosnál kétszer-háromszor gyakoribb az öngyilkosság.
A kutatók a vizsgálattal eleddig csak a jelenséget tárták föl, magyarázattal nem szolgáltak. De jó okunk van föltételezni, hogy az egyre súlyosabb depresszióval kísért és egyre emésztőbb testképzavar főként azok körében szedi áldozatát, akik aránytalanul többre tartják a külsőt, a testet, a "húst" a belső (lelki, szellemi) tulajdonságoknál.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek