Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Könyv
Ha nem ismernénk Závada Pál jeles regényeit, a Jadviga párnáját és az A fényképész utókorát, nyugodt szívvel mondhatnánk, hogy a Kulákprés című szociográfiája eddigi írói munkásságának koronája. Ebben van is némi igazság, már csak azért is, mert maga az 1945 és 1956 közötti tótkomlósi parasztélet és a Závada család históriáját feltáró mestermű olyan alapos és pontos, hogy egyedüliként is megelégedhetne vele alkotója. Miközben a Kulákprés különös előélettel rendelkezik: először 1986-ban jelent meg, mondhatni szamizdatként. Aztán 1991-ben adták ki újra, a könyvben szereplők visszakapták valódi nevüket, nem volt értelme titkolni, hogy az író családjáról van szó. És most, húsz évvel később sem változatlan utánnyomás lett a szociográfiából: ezúttal a képanyag újult meg, azon egyszerű okból, hogy az előző könyv illusztrációi eltűntek a nyomdában. Závada magyarázatot fűz a tótkomlósi fotókhoz, így válik még elmélyültebbé a legendás Kulákprés, a szerző későbbi regényeinek történelmi háttere. (Magvető)
Az Az éden keresése című míves album is azt bizonyítja, hogy kifogyhatatlanok a témák, melyekből érdemes összeállítani pazar képekkel bőségesen illusztrált könyveket. A karácsonyi ajándéknak is beillő kiadványban a világ mítoszaiban, vallásaiban és ősi kultúrájában felfedezhető, a mennyországról, az örök életről, a túlvilágról alkotott képzetek nyomába eredhetünk, amíg el nem jutunk egészen napjainkig. Az eligazodásban tudományos alapossággal megírt fejezetek segítik az olvasót, a szerzők egyike John Ashton, az Oxfordi Egyetem professzora, korunk egyik legismertebb Biblia-tudósa. Ebben az "aranykönyvben" (a belső lapokon tényleg arany a kísérőszín!) minden benne van, amit a paradicsomi világról, az utópiákról és az emberiség hőskoráról tudni kell, természetesen az édent szem előtt tartva. A könnyebb tájékozódást segítve korszakonként, illetve világvallásonként kapjuk az ismereteket. Felsorakoznak a témában keletkezett legfontosabb írások részletei, és megszemlélhetjük a legszebb művészeti alkotásokat is. (Kossuth Kiadó)
Film
A Borat alcíme: Kazah nép nagy fehér gyermeke menni művelődni Amerika. Az utóbbi évek legnagyobb botrányfilmje, a kazah köztársasági elnök egyenesen George Bush közbenjárását kérte, hogy a filmet ne mutassák be. Politikai ügy lett egy "kész átverés show"-szerű vígjátékból, amit meg lehet érteni. Az áldokumentumfilm ugyanis arról szól, hogy egy kazah riporter kimegy Amerikába, és kellemetlen helyzetbe hozza a civilizált embereket mérhetetlen nagy bunkóságával. Mert a világ legbarbárabb, legelmaradottabb, legbutább emberei Kazahsztánban laknak, mondják a film alkotói, akik még életükben nem jártak ott, de ez őket egy cseppet sem zavarja, a lényeg az, hogy minél többen menjenek el a moziba, a kandikamerával felvett film csúcskasszasiker legyen - mint ahogy az is lett. A néző csapkodja a térdét, hempereg a röhögéstől, mert elképesztően mulatságos, néha alpári helyzeteket lát. Közben nem is gondol arra, hogy gyűlöletkeltő agymosásban van része. (InterCom)
Lemez
A Hangzó Helikon legújabb darabjai igazi zenei csemegék. A nemrég elhunyt Faludy György tíz verséhez egy kivételével Gerendás Péter komponált zenét. Hogy milyen nagy kedvvel tett eleget a felkérésnek és milyen nagyszerű lett a végeredmény, azt a lemez végighallgatása után egyértelműen megállapíthatjuk: régen hallottunk ilyen egységes hangzásvilágú és tartalmas, irodalmi ihletésű lemezt, melynek "könyves" verzióját Nágel Kornél grafikái ékesítik. Hasonlóan színvonalas a Cseh Tamás által (korábbi gyűjtése alapján) összeállított, Katonadalok című anyag, mely a XX. század magyar katonadalaiból és énekeiből szemezget. A két világégés távoli hadszínterein felcsendülő, később jóformán csak titokban énekelt nóták híven kifejezik a magyar bakák lélekrezdüléseit, és örökségüket őrző utódaik is különös tisztelettel adják elő a sokunk által ismert dalokat, köztük a Mikor megyek Galícia felé vagy a Vágják az erdei utat kezdetűt. Remek művészek, köztük Szvorák Kati, Palya Bea, Sebő Ferenc, Cseh Tamás, a Vujicsics, a Hegedűs, a Kaláka együttes idézik fel déd- és nagyapáink emlékezetét. (Helikon Kiadó)
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu